Artykuł sponsorowany Co można przewozić w cysternie?

Co można przewozić w cysternie?

Cysterny to zbiorniki służące do przechowywania i transportu różnego rodzaju substancji. W zależności od przeznaczenia można wyróżnić ich kilka rodzajów. Do najpopularniejszych zaliczamy cysterny do przewozu paliw ciekłych, gazowych, materiałów stałych, ale też substancji chemicznych czy artykułów spożywczych. Czym dokładniej są? I w jakim celu można je jeszcze wykorzystać?

Czym jest cysterna?

Jak już wspomniano, cysterna to zbiornik przeznaczony do przechowywania i transportu różnego rodzaju substancji. Wyróżnić możemy cysterny stałe i przenośne. Te pierwsze wyróżnia ogromna pojemność – 1000 litrów. Najważniejszy jednak jest fakt, że są one częścią pojazdu. Z kolei ich przenośna wersja to multimodalne zbiorniki o pojemności do 450 litrów. Warto zaznaczyć, że bez względu na rodzaj, każda z nich jest zaprojektowana w sposób ułatwiający transport, ale też załadowanie i rozładowanie zawartości. Ważnym rozwiązaniem są również wszelkie zabezpieczenia, które uniemożliwiają wzrost ciśnienia wewnętrznego – są to np. zawory podciśnieniowe i bezpieczeństwa. Dzięki odpowiedniej technologii wykonania i dużej pojemności można je wykorzystać w wielu branżach.

Co może przewozić cysterna?

Konstrukcje te można stosować zarówno w branży chemicznej, jak również spożywczej czy budowlanej. Rodzaj substancji, jakie mogą być przewożone danym modelem cysterny, jest uzależniony od jej konstrukcji. Warto dodać, że są one dostępne w wersji jednokomorowej, jak i wielokomorowej. W ich wnętrzu można umieścić zarówno soki, masło, glukozę, mleko, wino, oleje, jak i wiele innych produktów,

Specjaliści z firmy Ceres wyjaśniają, że paliwa, ropa naftowa, benzyna i inne rodzaje paliw również są przewożone za pomocą cystern. Z uwagi na fakt, iż są to towary niebezpieczne, podlegają szczególnym regulacjom. Bez względu na rodzaj przewożonej substancji każdorazowo zbiornik musi być poddany badaniu technicznemu, który potwierdzi, że przebiegnie on bezproblemowo i co najważniejsze – bezpiecznie dla kierowcy, jak i otoczenia. Co więcej, musi być on odpowiednio oznaczony za pomocą tabliczek, z których wyczytać można nie tylko rodzaj przewożonej substancji, ale też poziom zagrożenia.

Poza wspomnianymi substancjami w ich wnętrzu mogą być przewożone niektóre niebezpieczne materiały ciekłe, granulaty czy też artykuły sproszkowane. Aby jednak możliwy był ich przewóz, konieczne jest wykorzystanie zbiorników odpowiadających danemu kodowi, zgodnie z umową ADR. Właściwe bezpieczeństwo i jakość przewozu można zagwarantować tylko w sytuacji, gdy będzie ona napełniona dozwolonymi materiałami i będzie spełniać wymagania techniczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas