Artykuł sponsorowany Cechy dobrych powierzchni magazynowych

Cechy dobrych powierzchni magazynowych

Dobrze zaprojektowane i wykonane powierzchnie magazynowe pozwalają na przechowywanie towarów w sposób bezpieczny i właściwy. Co to oznacza w praktyce? Wiele produktów spożywczych czy chemicznych ma szczególne wymagania co do temperatury czy wilgoci powietrza. Różnią się też gabarytami oraz wagą, dlatego optymalnie zaaranżowany magazyn stwarza odpowiednie warunki do ich składowania.

Magazyny mogą mieć zróżnicowaną powierzchnię i kubaturę oraz przeznaczenie. Liczy się nie tylko solidna konstrukcja hali czy jej zaawansowana infrastruktura, ale też profesjonalna obsługa magazynu. Tylko sumienne rozmieszczanie produktów na regałach czy paletach, zgodne z przyjętym schematem, pozwoli zachować ład i pozytywnie wpłynie na ergonomię pracy.

Wyposażenie magazynu

Wyposażenie magazynu zawsze powinno być uzależnione od rodzaju towarów, które będą w nim składowane. Od znajdujących się w nim konstrukcji, ich rozmiarów i jakości wykonania zależą komfort pracy oraz jej wydajność.

Wśród mebli magazynowych wyróżniamy:

  • pojemniki i kontenery,
  • regały i podesty,
  • metalowe konstrukcje z półkami do przechowywania produktów stałych i sypkich, np. w beczkach lub workach,
  • konstrukcje do przechowywania palet,
  • zamykane szafy.

Jeżeli firma działa w branży spożywczej, prawdopodobnie niezbędne okaże się doposażenie magazynu w lodówki i chłodnie. Precyzyjnie kontrolowanie warunków w magazynie, zwłaszcza wilgotności powietrza i jego temperatury, pozwala zachować właściwości produktów o szczególnych wymaganiach. Liczy się zatem wiedza i doświadczenie pracowników, którzy sterują tymi ustawieniami.

Logistyka pracy w magazynie

Ważne dla komfortu pracy może okazać się zaaranżowanie nowoczesnego zaplecza logistycznego. Zamiast tracić czas na lokalizowanie produktów, Twoi pracownicy będą mogli sprawnie poruszać się po magazynie, odnajdować i transportować je do samochodów dostawczych. W tym zadaniu pomocne okażą się oczywiście wózki widłowe, paletowe i inne maszyny jezdniowe tego rodzaju, a także podesty, podnośniki czy drabinki umożliwiające sięganie na wyższe półki. Dla łatwej i bezpiecznej nawigacji między poszczególnymi strefami oraz meblami magazynowymi niezbędny jest odpowiedni rozstaw wyposażenia i pozostawienie wolnych przejść o konkretnej szerokości.

Na ergonomiczne rozplanowanie przestrzeni magazynowej ma wpływ wiele czynników. Przedsiębiorcy, którzy wynajmują hale od firmy Operis, mogą przedstawić swoje wymagania i potrzeby jej przedstawicielowi. Specjaliści dopasowują magazyn do konkretnych oczekiwań najemców.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas