Materiał Partnera Żwir i piasek jako surowiec

Żwir i piasek jako surowiec

Niejednokrotnie, przy wszelkiego rodzaju budowach możemy zobaczyć samochody ciężarowe, przywożące różnego rodzaju materiały sypkie. Niezależnie od tego, czy jest to budowa drogi, czy bloku mieszkalnego, niezbędnym surowcem do ich stworzenia będzie żwir oraz piasek. Wyróżnić można wiele rodzajów tych surowców. Mają one też wiele, czasem nieoczywistych zastosowań.

Żwir

Żwir jest naturalnym kruszywem, złożonym z różnych skał i minerałów. Wydobywany najczęściej ze żwirowni, podczas procesu pogłębiania koryt rzek oraz z dna morskiego. W budownictwie najczęściej wykorzystuje się żwir o średnicy od 2 mm, do 64 mm. Żwir o frakcji 2 mm – 8 mm wykorzystywany jest do budowy cienkich i średnich wylewek betonowych (np. ścieżki ogrodowe). Żwir o frakcji 8 mm- 16 mm jest używany do wylewek średnich i grubych (wylewki pod schody, czy fundamenty). Żwir o większej średnicy jest często używany przy budowie drenażu ogrodu. Poza tym często ma zastosowanie ozdobne. Poza tym żwir jest stosowany jako podsypka pod boiska piłkarskie, czy przydomowych oczyszczalni ścieków. Jest także stosowany do produkcji klejów, tynków i suchych zapraw. Aby jednak rozpocząć jakąkolwiek budowę, przy wykorzystaniu żwiru, trzeba najpierw go przetransportować. Nie jest to proste. Żwir musi być odpowiednio zabezpieczony, a auto, którym je przewozimy, dostosowane do tego typu ładunku. W przypadku dużych ilości, wykorzystywanych np. na budowę domku jedynym sposobem przewozu tego surowca, jest skontaktowanie się z odpowiednią firmą, która profesjonalnie się tym zajmuje. Tego typu firmą jest np. Migros. Zajmuje się ona przewozem materiałów sypkich. Zapewnia bezpieczny dowóz potrzebnych surowców, bez opóźnień i nieprzyjemnych niespodzianek. Firma ta posiada własną flotę pojazdów oraz doświadczonych kierowców, którzy na pewno dowiozą towar na odpowiednie miejsce, w odpowiednim czasie.

Piasek

Piasek jest wykorzystywany w budownictwie od zarania dziejów. Pierwszym i podstawowym zastosowaniem piasku jest produkcja betonu. Możemy dzięki niemu regulować gęstość betonu. Jest on też niezbędnym składnikiem zaprawy murarskiej. Skutecznie łączy on ze sobą elementy konstrukcji (cegły, pustaki). Wykorzystywany jest także do produkcji szkła. Piasek kwarcowy jest podstawowym surowcem do produkcji szkła, którego rynek w Polsce jest bardzo rozwinięty. Aby sprawdzić, czy dany piasek nadaję się jako materiał na budowę, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy piasek brudzi i czy ma nieprzyjemny zapach. Jeśli odpowiedź na oba pytania brzmi „tak”, to oznacza, że kruszywo nie nadaje się na budowę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas