Materiał Partnera W jaki sposób zmniejszyć powierzchnię składowania produktów chłodzonych i mrożonych?

W jaki sposób zmniejszyć powierzchnię składowania produktów chłodzonych i mrożonych?

Duże chłodnie i mroźnie zużywają ogromne ilości prądu, dlatego mogą generować spore koszty, poza tym nie są ekologiczne.  Z tego powodu warto wiedzieć, w jaki sposób można przechowywać większą ilość produktów przy stosunkowo niewielkiej powierzchni magazynu. Kluczowym elementem jest oczywiście właściwy projekt. O czym musisz pamiętać, przygotowując go?

Jak rozmieścić regały w chłodni?

Minimalizacja powierzchni składowania to przede wszystkim oszczędność, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą naprawdę duże ilości artykułów. Przygotowując projekt chłodni lub mroźni należy skupić się na dwóch podstawowych elementach. Pierwszym z nich jest zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu i dostępu do poszczególnych produktów. Regały powinny być ustawione w taki sposób, aby pracownik mógł w każdej chwili sięgnąć potrzebne artykuły. Drugim elementem jest stworzenie jak największej powierzchni składowania, poprzez zastosowanie wielopoziomowych półek, dopasowanych do rozmiarów rzeczy, które będą nich układane. Dobrym rozwiązaniem są regały przesuwane paletowe, które pozwalają zaoszczędzić nawet 40% powierzchni i w razie konieczności można zmienić ich położenie, zapewniając dostęp do wszystkich palet znajdujących się w chłodni. Bardziej efektywne są regały wjezdne, jednak nadają się one  do przechowywania dużej ilości produktów tego samego typu.

Stosuj właściwe opakowania

Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich opakowań, które nie będą niepotrzebnie zajmowały dużo miejsca. Producenci powinni brać pod uwagę nie tylko wartości wizualne i ochronne opakowania, ale również jego funkcjonalność. Powinny umożliwiać stabilne ułożenie ich na paletach lub bezpośrednio na regałach, dlatego optymalne będą pudełka i opakowania zbiorcze w kształcie graniastosłupów. Bardzo często producenci biorą pod uwagę spełnienie wymagań technologicznych i prawnych oraz marketing, zupełnie zapominając o tym, aby opakowania były łatwe w przechowywaniu i nie zajmowały więcej miejsca, niż jest to wymagane. Jeśli w chłodni przechowujesz własne produkty, warto uwzględnić to podczas projektowania opakowań.

Zarówno podczas projektowania regałów, jak i opakowań, przydatne będą wizualizacje komputerowe, które dają rzeczywisty obraz tego, co chcielibyśmy zawrzeć w projekcie. W wykonaniu projektu chłodni lub mroźni może pomóc firma Dexion, która na polskim rynku funkcjonuje już ponad 25 lat i specjalizuje się we właściwym planowaniu magazynów oraz produkcji konstrukcji przeznaczonych do składowania rzeczy o różnych rozmiarach i wadze.

Opracowanie:

Dexion Polska sp. z o.o.

Warszawa , Wenecka 12

Podziel się