Artykuł sponsorowany Kurtyny spawalnicze – rodzaje, właściwości i zastosowanie

Kurtyny spawalnicze – rodzaje, właściwości i zastosowanie

W procesie spawania powstaje szkodliwe dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe i podczerwień, a także hałas, odpryski metalu oraz iskry. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na zdrowie oraz samopoczucie zarówno spawaczy, jak i innych osób, znajdujących się na terenie zakładów produkcyjnych. W celu ochrony oczu, skóry oraz minimalizowania ryzyka pożaru tworzone są stanowiska wygrodzone kurtynami spawalniczymi. W naszym artykule wskażemy ich rodzaje, właściwości i zastosowanie.

Na polskim rynku są obecnie dostępne różne warianty przesłon spawalniczych, które można bez trudu dopasować do specyfiki i wielkości każdego pomieszczenia. Takie parawany pełnią funkcję izolatorów, a jednocześnie ułatwiają organizację poszczególnych stanowisk pracy spawaczy, którzy mogą swobodnie i bezpiecznie poruszać się w obrębie swoich kabin.

Rodzaje kurtyn spawalniczych

Wśród zróżnicowanych modeli przesłon do spawania najczęściej występują: kurtyny spawalnicze, ekrany, parawany oraz zasłony o różnej grubości, którą należy dobierać według potrzeb. W zakładach, gdzie spawanie odbywa się w trybie zmianowym i na masową skalę, stosowane są grube kurtyny do 2 mm. Przesłony spawalnicze można również zaklasyfikować na stacjonarne lub mobilne, na kółkach. Do zabezpieczania stanowisk stałych i często eksploatowanych stosowane są najczęściej parawany lub kurtyny lamelowe harmonijkowe albo przesuwne.

Folia do przesłon spawalniczych

Certyfikowana kurtyna spawalnicza od producenta, takiego jak Mediux Technologie, wykonana jest z trwałej, mocnej, błyszczącej albo matowej folii w kolorze zielonym, czerwonym lub brązowym, spełniającej międzynarodowe standardy, w tym normę ISO 25980. Taki produkt wytrzymuje duże wahania temperatur, średnio od -15 do +50 stopni Celsjusza. Materiał skutecznie chroni wzrok spawacza i osób przebywających w pobliżu stanowiska spawalniczego, zabezpiecza przed gromadzeniem się ładunków elektrostatycznych oraz niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego pyłów czy gazów. Istotną cechą folii spawalniczych jest również ich dźwiękoszczelność – nawet do 30 decybeli.

Kurtyny spawalnicze dla przemysłu

Profesjonalne przesłony spawalnicze znalazły szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu ciężkiego oraz produkcji – wszędzie tam, gdzie następuje potrzeba łączenia różnych stalowych lub aluminiowych elementów. Kurtyny lub parawany spawalnicze można zatem spotkać w zakładach zajmujących się konserwacją, obróbką metali, a także produkcją części lub urządzeń na potrzeby branż: budowlanej, motoryzacyjnej i meblowej. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas