Materiał Partnera Spis przydatnych informacji na temat transportu krajowego chłodnią

Spis przydatnych informacji na temat transportu krajowego chłodnią

W przypadku transportu krajowego chłodnią trzeba zwracać szczególną uwagę na to, jakie w danym momencie panują przepisy. Będzie to bowiem miało na celu nie tylko zabezpieczenie przewożonego ładunku przed uszkodzeniami, ale także pozwoli na zachowanie jego świeżości. Zdecydowanie nie jest to wszystko, co warto wiedzieć na ten temat, dlatego więcej kwestii poruszamy poniżej.

Transport chłodniczy

W związku z transportem chłodniczym najczęściej na myśl przychodzi nam ten spożywczy lub żywności. I słusznie, gdyż firmy transportowe bardzo często zajmują się w tym zakresie przewozem tego rodzaju ładunku. W przypadku transportu chłodniczego szczególnie ważne jest przewożenie ładunku w taki sposób, aby nie doszło do zmiany jego właściwości. Największe zagrożenie stanowi tutaj oczywiście zbyt wysoka temperatura. Trzeba przy tym jednak wiedzieć, że transport krajowy chłodnią rozwija się w prężny sposób. Przez to, z tym sposobem przewozu ładunku spotkamy się w licznych branżach, spośród których warto wymienić między innymi branżę farmaceutyczną, rolniczą, spożywczą czy kosmetyczną. Oczywiście, także flota wykorzystywana do transportu chłodniczego musi być specyficzna.

Ogólnie rzecz ujmując, w naszym kraju mamy do czynienia z dobrze rozwiniętym transportem przy wykorzystywaniu chłodni. W efekcie spotkamy się z licznymi przedsiębiorstwami świadczącymi powiązane z tym tematem usługi, które mogą obejmować transport między innymi takich produktów jak odczynniki chemiczne, produkty farmaceutyczne, półprodukty mięsne, wyroby cukiernicze czy napoje alkoholowe. Co więcej, transport chłodniczy uwzględnia również przewóz ładunków niebezpiecznych, kosmetyków i środków rolniczych. W zależności od konkretnego rodzaju towaru ważne będzie dostosowanie temperatury w taki sposób, aby nie doszło do zepsucia. Jako że, zgodnie z tym, co przedstawiliśmy powyżej, zakres produktów jest bardzo różnorodny, zakres temperatur sięga od -25 do +25 stopni Celsjusza.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak można zauważyć, transport chłodniczy obejmuje znacznie więcej niż tylko przewóz artykułów spożywczych. Przy tym, niezbędne okazuje się korzystanie z odpowiednich pojazdów, w związku z którymi pragniemy wspomnieć tylko o pewnych specyficznych rodzajach. Zanim jednak do tego przejdziemy, chcemy wspomnieć, że poszczególne informacje zawarte w tym tekście udało nam się skonsultować ze specjalistami z firmy Lebos-Trans świadczącej usługi związane z transportem krajowym chłodnią. Tak więc, do charakterystycznego rodzaju chłodni zaliczyć trzeba typ doppelstock. Są one o tyle specyficzne, że pozwalają na przewożenie poszczególnych towarów na dwóch oddzielonych od siebie poziomach. Jak łatwo się domyślić, pozwala to na załadowanie większej ilości ładunku niż zwykle.

Interesujący rodzaj pojazdów wykorzystywanych w transporcie chłodniczym stanowią również chłodnie z grodzią, które pozwalają na zastosowanie rozwiązania w postaci rozdzielenia dwóch komór chłodniczych, co umożliwia przewożenie towarów przy zachowaniu zróżnicowanych temperatur. Do tego dochodzą jeszcze między innymi reefery, czyli kontenery chłodnicze, które okazują się przydatne w szczególności podczas przewozu mięsa, warzyw, ryb czy też owoców. W ich przypadku konieczne może okazać się dodatkowo dopasowanie pojazdu nie tylko pod kątem temperatury, ale również wentylacji lub poziomu wilgotności.

Postaw na sprawdzoną firmę

Ze względu na charakterystykę transportu krajowego chłodnią wybór dobrej firmy transportowej zdecydowanie nie zawsze będzie należeć do prostych zadań. Przewóz takich wrażliwych towarów musi przebiegać w należyty sposób, dlatego warto co najmniej kilkukrotnie upewnić się co do tego, że stawiamy na usługi firmy świadczącej usługi na odpowiednio wysokim poziomie. Szczególnie dobrymi wyznacznikami jakości konkretnego przedsiębiorstwa może być liczba lat funkcjonowania na rynku czy też rekomendacje poszczególnych klientów. Warto zwrócić się również o polecenie konkretnej firmy do znajomych z branży.

Opracowanie:

Podziel się