Materiał Partnera Czym jest transport międzynarodowy?

Czym jest transport międzynarodowy?

Transport międzynarodowy jest nazywany ciężkim i polega na przewożeniu towarów do krajów znajdujących się poza terenem Unii Europejskiej. Tego pojęcia najczęściej używa się w odniesieniu do transportu gospodarczego, który zajmuje się wymianą towarów. To właśnie dzięki niemu możemy kupować i sprzedawać produkty stworzone przez państwa spoza Wspólnoty.

Typy transportu międzynarodowego

Możemy wyróżnić dwa typy transportu międzynarodowego. Pierwszy z nich nazywany jest transportem całoprzejazdowym, z ang. FTL – Full Truck Load i polega na wynajęciu całej przestrzeni ładunkowej ciężarówki przez jednego zleceniodawcę. Natomiast drugi, to transport drobnicowy, z ang. PTL – Part Truck Load, podczas którego wynajmuje się tylko część przestrzeni załadunkowej. Natomiast reszta jest wypełniana przez innych klientów.

Na czym polega transport wewnątrzwspólnotowy?

Różnica między transportem międzynarodowym a wewnątrzwspólnotowym jest związana z krajami przeznaczenia. Oznacza to, że ten drugi typ odbywa się na terytorium Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o opodatkowanie tych usług, to VAT nalicza się taki jak w Polsce. Natomiast przy transporcie międzynarodowym, zależy od kraju, w którym świadczy się przewóz towarów.

Poznaj ich pozytywne aspekty

Oba rodzaje transportu mają pozytywny wpływ na rozwój węzłów transportowych i samej gospodarki. Gdyby jedna firma monopol na obsługę wszystkich krajów, to nie byłoby konkurencji i chęci do udoskonalania się. Co więcej, jednoczy gospodarkę krajową i międzynarodową, co sprzyja kooperacji przemysłowej.

Dlaczego spedycja i logistyka są tak ważne?

Mówiąc o transporcie, należy wspomnieć o dwóch bardzo ważnych elementach – logistyce  i spedycji. Cały proces przewożenia towarów powinien zostać odpowiednio zaplanowany, zorganizowany oraz kontrolowany. W końcu sam transport, to nie wszystko. Na całe przedsięwzięcie składa się szereg elementów i należą do nich m.in. wybór pojazdu; załadowanie, wyładowanie i składowanie ładunku; ubezpieczenie towaru oraz przygotowanie odpowiedniej dokumentacji transportowej. Sprawne połączenie ich sprawni, że usługa przebiegnie sprawnie i bez utrudnień, co wpłynie na zadowolenie zleceniodawców.

Komu powierzyć usługi transportowe?

Zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym oraz wewnątrzwspólnotowym najczęściej specjalizują się prywatne przedsiębiorstwa. Jedną z takich profesjonalnych firm jest Podol-Trans z siedzibą w Suwałkach, w województwie podlaskim. Istnieje na rynku od 2018 roku i już zdobyła grono stałych oraz zaufanych klientów. Specjalizuje się ona w  bezpiecznym transporcie towarów, których masa nie przekracza 24 ton. Co więcej, doświadczona kadra pracowników, która doskonale wie, jak należy łączyć spedycję i logistykę zrobi wszystko, aby towar dotarł jak najszybciej oraz w nienaruszonym stanie do odbiorcy.

Opracowanie:

Podol-Trans Szymon Podolewski

Suwałki , Zwrotnicza 1

  • tel. 504 551 291

Podziel się