Materiał Partnera Prawa i obowiązki pasażera, podczas podróży busem!

Prawa i obowiązki pasażera, podczas podróży busem!

Busy są w Polsce jednym z najpopularniejszych środków transportu. Firmy transportowe oferują swoje usługi zarówno na krótkich trasach międzymiastowych, jak i kilkudniowych międzynarodowych. Żeby podróż była w pełni bezpieczna i komfortowa – kierowcy i pasażerowie muszą przestrzegać podstawowych zasad. O czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na podróż busem?

Zanim zajmiesz swoje miejsce

Pasażerowie zwykle mogą sami wybrać swoje miejsce, lecz zdarza się, że będzie ono wskazane przez kierowcę. Trzeba pamiętać, że to on decyduje o najważniejszych sprawach związanych z przejazdem. Jeśli pasażerowi zależy na konkretnym miejscu, może oczywiście zapytać kierowcę o zgodę na zmianę i nie powinno być z tym większych problemów. Jeśli busem podróżuje kilka niezależnych od siebie osób, firma transportowa zawsze stara się, aby członkowie jednej rodziny lub znajomi siedzieli obok siebie. Przed wejściem do pojazdu, kierowca ma prawo wylegitymować pasażera, aby upewnić się, że to na jego nazwisko został opłacony przejazd. Pakowanie bagażu i wsiadanie do busa powinno przebiegać sprawnie, a pasażerowie muszą pojawić się w miejscu zbiórki o wcześniej ustalonej godzinie, aby nie powodować opóźnień.

Czego nie wolno robić podczas podróży?

Wszystko zależy od zasad ustalonych przez przewoźnika. Zawsze warto spytać się kierowcy, np. czy podczas podróży można zjeść posiłek, czy też będą na to specjalnie wyznaczone postoje. Dobre firmy transportowe (np. LuarkoTrans) zawsze starają się dostosować do oczekiwań swoich pasażerów, lecz jednocześnie trzeba pamiętać, że muszą przestrzegać narzuconych odgórnie przepisów. Pasażerowie muszą zadbać o to, żeby nie pozostawić po sobie bałaganu i nie przeszkadzać pozostałym osobom, między innymi słuchając głośno muzyki lub oglądając film bez słuchawek na własnym odtwarzaczu. Wzajemny szacunek jest bardzo ważny i zachowanie pasażerów ma duży wpływ na atmosferę.

Bezpieczny bagaż – czego nie przewieziesz?

Busy są o wiele funkcjonalniejsze niż np. samoloty, gdyż nie ma aż tak restrykcyjnych wytycznych, jeśli chodzi o bagaże. Jednakże trzeba mieć świadomość, że nie wszystko można przewieźć. Przede wszystkim nie wolno zabierać ze sobą przedmiotów niebezpiecznych, mogących zagrażać innym pasażerom np. materiałów wybuchowych lub łatwopalnych. Kierowca może odmówić również spakowania bagażu, który będzie wydzielał nieprzyjemny zapach. Dotyczy to w szczególności bagaży podręcznych, gdyż zdecydowanie zepsułyby komfort podróży. Warto podpisać lub zaznaczyć swoje bagaże, aby nie było problemów z późniejszą identyfikacją.

Opracowanie:

LuarkoTrans - Firma Przewozowa

Sierakowice , Kościerska 21

Podziel się