Artykuł sponsorowany Okazjonalny przewóz osób – licencje i wymagane zezwolenia

Okazjonalny przewóz osób – licencje i wymagane zezwolenia

Według ustawy o transporcie drogowym okazjonalny przewóz osób kursuje bez ustalonego rozkładu po Polsce oraz za granicą. Dotyczy on zarówno transportu za pomocą taksówek i samochodów osobowych, jak i busów z miejscem dla dziewięciu osób razem z kierowcą. Jednak, aby przewozić pasażerów trzeba spełnić szereg warunków. O jakie licencje mogą starać się przewoźnicy? Czy istnieją specjalne wymagania w przypadku busów?

Rodzaje licencji na przewóz okazjonalny na terenie kraju i za granicą 

Licencję na krajowy przewóz można załatwić podczas wizyty w urzędzie, listownie lub elektronicznie. Jest ona wydawana przez starostę powiatowego na okres od 2 do 50 lat. Do jej uzyskania niezbędne jest posiadanie dobrej reputacji, certyfikatu kompetencji zawodowych oraz stabilnej sytuacji finansowej. Warto jednak zaznaczyć, że firmy świadczące okazjonalny przewóz osób nie posiadają jednakowych uprawnień, co taksówkarze. Podstawowa różnica polega na tym, że pojazdy przeznaczone do tego pierwszego transportu powinny mieć 7-9 pasażerów. W związku z tym można wyróżnić trzy rodzaje licencji:

  • Licencja na krajowy transport drogowy samochodem osobowym
  • Licencja na krajowy transport drogowy pojazdem do przewozu od 7 do 9 osób
  • Licencja na krajowy transport drogowy taksówką

Międzynarodowy transport drogowy osób natomiast nie wymaga uzyskania licencji. Dzieje się tak jedynie w przypadku, gdy pojazd nie przewozi więcej niż dziewięć osób łącznie z kierowcą.

Jakie wymagania muszą spełniać busy?

Firmy oferujące przewozy okazjonalne busem muszą spełnić szereg wymagań. Na początek trzeba zaznaczyć, że nie mogą one wykonywać przewozów regularnych, od których są autobusy. Takie przewozy wiążą się również z tytułem prawnym do dysponowania busem oraz posiadaniem czynnego prawa jazdy kategorii B przez kierowców pojazdu. Przewoźnicy tacy jak SafeBus do wykonywania międzynarodowego transportu nie muszą posiadać żadnej licencji. Jednak wyjazdy z Polski związane są z otrzymaniem licencji, które należy okazać w trakcie kontroli. Dodatkowo busy przeznaczone do odbioru i przywozu osób muszą być prowadzone przez właściciela firmy lub jego pracowników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas