Materiał Partnera Na czym polega pionowy transport skrzydeł i ram okiennych?

Na czym polega pionowy transport skrzydeł i ram okiennych?

Szkło to materiał, który jest bardzo powszechnie stosowany, zarówno w przedmiotach codziennego użytku, elementach wystroju wnętrz, jak i we wszystkich rodzajach stolarki budowlanej. Mimo wielkiego rozwoju technik produkcji i wzmacniania szkła elementy wykonane z tego materiału wciąż są stosunkowo podatne na uszkodzenia. Wielkiej uwagi wymaga nie tylko codzienna eksploatacja różnych wyrobów szklanych, ale przede wszystkim ich transport.

 

Transport szkła

Przewożenie szkła zawsze jest związane z dużym ryzykiem jego uszkodzenia. Dotyczy to zwłaszcza tafli szklanych o większych wymiarach, a także gotowych przeszkleń oraz całych okien i drzwi. Niebezpieczeństwo rozbicia szkła sprawia, że do wszystkich operacji z nim związanych konieczne jest stosowanie specjalnych rozwiązań, które zapewniają odpowiednią stabilność i stopień ochrony – mówi przedstawiciel firmy GK Product, wytwarzającej urządzenia przydatne przy produkcji stolarki okiennej.

Tafle szkła, podobnie jak szyby zespolone czy gotowe okna i drzwi są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Szkło jest dość kruche i mało odporne na zginanie, naprężenie czy udary. Podczas przenoszenia elementów szklanych są one narażone na pojawiające się wstrząsy, które mogą doprowadzić do ich pękania. Jednocześnie ze względu na swoją dużą masę muszą być wsparte na wystarczająco sztywnej i wytrzymałej powierzchni. Kluczowe jest więc wyeliminowanie ryzyka pojawiania się drgań przy dobrej stabilności.

 

Urządzenia do transportu skrzydeł i ram okiennych

Najlepszym sposobem na zapewnienie właściwej ochrony szkła podczas transportu jest jego ustawienie pod kątem zbliżonym do prostego. Dzięki takiej niemal pionowej pozycji wstrząsy pojawiające się przy przemieszczaniu elementów szklanych w najmniejszym stopniu wpływają na naprężenia pojawiające się w szkle. Co ważne w takim ułożeniu bardzo dobrze rozkładają się również obciążenia związane z ciężarem tafli szklanych czy to przemieszczanych jako szyby zespolone, czy już zamontowane w ramach przeszklenia.

Problem bezpiecznego transportu szkła pojawia się nie tylko przy przewozie materiału w postaci tafli, czy gotowych wyrobów na miejsce składowania lub montażu, lecz także dotyczy czynności wykonywanych podczas procesów produkcyjnych stolarki okiennej.

Szyby zespolone gotowe do zamontowania w przygotowanej ramie muszą być dostarczone na odpowiednie stanowisko bez uszkodzeń. Po instalacji pakietu szybowego wymagana jest jeszcze regulacja okuć oraz sprawdzenie działania całości. Zadania te są realizowane przy wykorzystaniu podajników do transportu pionowego skrzydeł i ram okiennych. Urządzenia te zapewniają ograniczenie wstrząsów i naprężeń, a jednocześnie są bardzo stabilne i wytrzymałe. Ich konstrukcja zapewnia też wygodne manipulowanie przewożonymi elementami, ponieważ są wyposażone w komplety rolek ułatwiających przesuwanie pakietu szybowego czy gotowego okna lub drzwi.

Podziel się