Artykuł sponsorowany Jak wygląda proces fitosanitarny, któremu poddawane są europalety z firmy Drewmet?

Jak wygląda proces fitosanitarny, któremu poddawane są europalety z firmy Drewmet?

Drewniane palety to przedmioty, z którymi większość osób ma okazję spotkać się w sklepach, gdzie często rozstawione są na nich towary. Okazuje się, że mimo swojej prostoty, odgrywają one bardzo istotną rolę w branży magazynowania i transportu, a co za tym idzie, muszą spełniać one określone warunki, by nadawać się do użytku w różnych sytuacjach. Jednym z takich przypadków jest transport produktów, które objęte są restrykcjami sanitarnymi, a także transport zagraniczny, gdzie w celu ochrony ekosystemów, należy wybierać palety suche, czy też fumigowane. O tym, co to oznacza, opowiemy w dalszej części artykułu z pomocą fachowców z firmy Drewmet.

Co oznacza paleta fitosanitarna?

Palety fitosanitarne to palety, które produkowane są z myślą o tym, by spełniały wszelkie wymogi sanitarne. Bardziej specyficznie można powiedzieć, że są one pozbawione agrofagów kwarantannowych, co oznacza brak chorób, patogenów, wirusów i wszelkich szkodników, które mogą znajdować się w drewnie.

Wytwarza się je z konkretnego surowca, czyli drewna pozbawionego kory, a swój status zyskują, dzięki przejściu przez proces fitosanitarny. Można je łatwo rozpoznać, dzięki charakterystycznemu oznaczeniu IPPC oraz symbolowi kłosa wraz z indywidualnym numerem producenta.

Proces fitosanitarny - na czym polega?

Proces fitosanitarny nazywany jest także fumigacją, stąd także można odnaleźć ten rodzaj palet pod nazwą palet fumigowanych. W procesie materiał, z którego mają zostać wykonane palety, zostaje poddany intensywnej obróbce termicznej, zwykle w temperaturze nie niższej niż 56 stopni Celsjusza i w czasie nie krótszym niż trzydzieści minut. W uproszczeniu celem jest wysuszenie surowca, które zapewni pozbycie się wszelkich mikroorganizmów, które mogłyby być zagrożeniem dla obcych ekosystemów. To wyjątkowo istotna kwestia szczególnie w przypadku transportu towarów na paletach poza granice kraju.

Cały proces zachodzi w specjalnie przygotowanych do tego celu suszarniach, w których surowce poddaje się odpowiedniej obróbce. Wszystkie zasady i parametry takiego działania są określone przez Standard ISPM 15, którego wymagania muszą spełniać wszystkie palety i opakowania drewniane, które wwożone są do krajów Unii Europejskiej z krajów, które nie są jej członkami.

Tłumaczy nam jeden ze specjalistów w zakresie produkcji palet spełniających normy europejskie z firmy Drewmet.

Co ciekawe, pominięcie kwestii dopilnowania użycia odpowiednich palet do transportu, może okazać się bardzo kosztowne dla firmy, która się na to zdecyduje. Zdarza się bowiem, że podczas kontroli odpowiednie służby pełniące obowiązki na granicy, mogą podjąć decyzje o zawróceniu auta, które posiada załadowany towar na paletach, które nie posiadają oznaczenia IPP.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas