Artykuł sponsorowany Czy palety plastikowe są użyteczniejsze od drewnianych?

Czy palety plastikowe są użyteczniejsze od drewnianych?

Palety stanowią nieodłączne narzędzie transportowe w branży logistycznej. Przydają się nie tylko podczas przewozu towaru, ale także w trakcie jego magazynowania. Od lat najbardziej popularnym materiałem do ich produkcji jest drewno. Niemniej jednak coraz większą popularność zyskują palety z tworzyw sztucznych. Czym różnią się od siebie wyroby i który z nich wybrać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym materiale.

Higiena transportu

Niektóre grupy towarów są objęte szczególnymi wytycznym pod względem zachowania reżimu sanitarnego w trakcie ich składowania oraz przewozu. Najczęściej dotyczy to żywności, leków, kosmetyków. W tej kwestii zdecydowanie lepiej sprawdzają się palety plastikowe, które są bardziej odporne na zanieczyszczenia i nie wchodzą w reakcję z substancjami organicznymi. Ponadto nie wymagają przejścia obróbki fitosanitarnej, co skraca czas przygotowania załadunku do transportu. Palety drewniane niestety pod tym względem przegrywają z tworzywami sztucznymi, gdyż są podatne na rozwój grzybów, pleśni, a także higroskopijne. Ponadto zdecydowanie trudniej usunąć z nich zabrudzenia, co może skutkować wykluczeniem palety z użytku.

Żywotność palety

To bardzo istotna cecha, przede wszystkim dla użytkowników, którzy decydują się na zakup tego rodzaju produktów transportowych. W przypadku tych wykonanych z plastiku szacuje się, że czas ich eksploatacji sięga nawet dziesięciu lat. Niemniej jednak należy pamiętać, że w przypadku pęknięcia lub innego uszkodzenia mechanicznego palety nie można naprawić, co wiąże się z koniecznością wymiany na nową, pełnowartościową. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku drewna. Co prawda czas użytkowania takich palet jest o wiele krótszy, ale istnieje możliwość ich łatwej reperacji w razie zniszczenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki proces powoduje pewien przestój w ciągu dostawczym w przeciwieństwie do wymiany. Ponadto w związku z tym, że drewno ma właściwości higroskopijne, to takie palety mogą wymagać dość częstych napraw ze względu na wypaczenie materiału.

Łatwość magazynowania

W przypadku produktów plastikowych dużym atutem jest ich niewielka waga, która tym samym nie wpływa znacząco na koszty transportu. Ponadto nie wymagają specjalnych warunków składowania, a w przypadku modeli gniazdowych zajmują o wiele mniej miejsca. Dobrze również współpracują z przenośnikami w magazynach automatycznych. Trudno jest jednak wyprodukować w krótkim czasie i niskim kosztem wiele egzemplarzy o niestandardowej konstrukcji lub wymiarach. Dodatkowo gładka powierzchnia, na której ustawiany jest towar, nie zapewnia mu tak dobrej stabilności jak w przypadku palet drewnianych, których szeroki wybór można odnaleźć na przykład w ofercie firmy Kubiak-Pol z Grudziądza. Ich wymiary można łatwo dopasować do potrzeb eksploatacyjnych, a produkcja nie wiąże się z wysoką ceną. Niemniej jednak materiał przyczynia się do zwiększenia wagi załadunku w transporcie, a ewentualne drzazgi stanowią ryzyko dla obsługi podczas magazynowania.

Utylizacja palet

Pod tym względem obydwa rozwiązania nie stanowią dla siebie konkurencji i są ekologiczne. Drewniane palety, które już nie nadają się do użytku i naprawy, można przeznaczyć na surowiec do wyrobu artykułów papierowych. Z kolei tworzywa sztuczne również da się poddać recyklingowi – w wyniku przetopienia materiału powstają nowe palety plastikowe. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które stanowią lepszy wybór w kwestiach transportu oraz logistyki. Wszystko jest zależne od indywidualnych potrzeb firmy. Jeśli zależy nam na dobrej i długoletniej jakości, a przede wszystkim branża związana jest z artykułami spożywczymi – postawmy na palety plastikowe. W przypadku kierowania się niską ceną oraz uniwersalnością, lepszym wyborem będzie stosowane od wielu lat w tej dziedzinie drewno.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas