Materiał Partnera Jak wybrać dobre drewno kominkowe?

Jak wybrać dobre drewno kominkowe?

Kominek to popularny sposób na ogrzewanie domów. Nie tylko daje dużo ciepła, ale sprawia też, że pomieszczenia nabierają wyjątkowego klimatu. Zanim jednak rozpoczniesz korzystanie z kominka, potrzebujesz odpowiedniego opału. Wybór dobrego drewna kominkowego jest kluczowy. Na co zwrócić uwagę, kiedy wybierasz opał na zimę? Jakie drewno kupić? Sprawdź, jak wybrać najlepsze drewno kominkowe!

Drewno kominkowe - z jakiego drzewa?

O to, jakie drewno wybrać do palenia w kominku zapytaliśmy właściciela firmy OSKAR z Łodzi, która zajmuje się między innymi sprzedażą opału do kominków. Jakie drewno najlepiej wybrać? Przede wszystkim powinniśmy kupować drewno z drzew liściastych, a nie iglastych! Dlaczego? Drewno z drzew iglastych ma w składzie żywicę, która generuje dużo dymu, sadzy i smoły. Do tego jest to drewno lekkie, które jest mało wydajne.

Drewno liściaste twarde daje w trakcie spalania najwięcej ciepła. Najlepszym wyborem jest drewno dębowe, bukowe lub grabowe. Palą one się powoli, są twarde i mają wysoką kaloryczność. Chociaż ceny twardego drzewa opałowego są wyższe, niż ceny miękkiego, to ze względu na większą wydajność jego zakup się opłaca!

Jeśli jednak nie masz możliwości zakupu twardego drewna, staraj się wybierać opał z drzew owocowych, jesionu czy olchy. Są one mniej wydajne, ale wciąż dają dobry, równy płomień i spalają się wolno. Unikaj za to drewna z brzozy, która bardzo szybko się spala i topoli, która bardziej nadaje się na podpałkę, niż do palenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Skoro już wiesz, jaki gatunek drewna będzie najlepszy, czas dowiedzieć się, na co jeszcze zwrócić uwagę. Kupując drewno do kominka, musisz mieć pewność, że jest ono suche! Palenie mokrym drewnem nie jest najlepszym pomysłem z kilku powodów. Po pierwsze - mokre drewno jest mniej wydajne, pali się gorzej i nie zapewnia dużo ciepła. Po drugie - mokre drewno kominkowe sprawia, że w przewodach dymowych odkłada się więcej smoły, co może prowadzić do szybkiego ich zatykania. Kiedy kupujesz drewno, które nie było sezonowane, sprzedawca powinien Cię o tym poinformować. W takim wypadku musisz składować drewno w odpowiedni sposób.

Kolejną sprawą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest to, ile lat ma drewno i jak jest przechowywane. Drewno na opał powinno być chronione przed wodą i śniegiem. Nie może ono być też zbyt stare i spróchniałe - takie drewno traci na wydajności. Drewno powinno być sezonowane przez okres od jednego do dwóch lat.

Trzymając się tych wskazówek, bez problemów kupisz dobre drewno kominkowe!

Opracowanie:

Podziel się