Materiał Partnera Jak transportuje się towary wielkogabarytowe?

Jak transportuje się towary wielkogabarytowe?

Transport towarów wielkogabarytowych to prawdziwe wyzwanie. Ich waga, rozmiar i kształt uniemożliwiają zastosowanie tradycyjnych pojazdów ciężarowych. Przewóz takich przedmiotów wymaga specjalistycznego sprzętu – samochodu wyposażonego w dźwig hydrauliczny. Ten rodzaj transportu określa się mianem transportu HDS. Jakie są jego zalety?

HDS – co to oznacza?

HDS to skrót, który oznacza hydrauliczny dźwig samochodowy. Do takiego transportu wykorzystuje się pojazdy, które na nadwoziu mają zamontowany żuraw przeładunkowy. Konstrukcja ta może się obracać i podnosić towary o dużej masie, co ułatwia ich załadunek, rozładunek i transport. Usługi HDS cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ zapotrzebowanie na nie zgłasza wiele branż.

Pojazdy HDS spotkamy, między innymi, na placach budowy, w portach, w magazynach wielkopowierzchniowych czy na terenach leśnych. Do prowadzenia takiego samochodu potrzebne są odpowiednie kwalifikacje. Dźwig hydrauliczny jest bowiem dość wymagającą maszyną i niedoświadczony operator mógłby nie poradzić sobie z jego obsługą. Z tego też względu większość firm świadcząca usługi HDS, wypożycza sprzęt wraz z osobą uprawnioną, by nim sterować.

Jakie są zalety transportu HDS?

Największą zaletą transportu HDS jest wygoda. Przewóz może być zrealizowany przez jeden pojazd i to bez potrzeby angażowania pracowników w rozładunek towaru, co generuje oszczędności. Kolejną zaletą jest dostępność. Pojazdy HDS dotrą w każde miejsce, niezależnie od tego, czy będzie to rozkopany plac budowy, czy las. Samochody z dźwigiem hydraulicznym są często o wiele bardziej funkcjonalne niż sam dźwig. Umożliwiają bezpieczny transport różnorodnych towarów o rozmaitych przekrojach. Przykładem mogą być:

  • kontenery,
  • maszyny budowlane,
  • materiały budowlane,
  • beczki,
  • konstrukcje stalowe,
  • rusztowania,
  • billboardy,
  • łodzie,
  • palety z towarem.

Można śmiało powiedzieć, że jeden pojazd HDS jest w stanie zastąpić kilka innych. Ponadto rodzaj samochodu można łatwo dopasować do potrzeb konkretnej branży.

Czy osoba fizyczna może skorzystać z usług HDS?

Jak informuje właściciel firmy Ots Crane – z usług HDS korzystają głównie przedsiębiorstwa budowlane i podmioty specjalizujące się w logistyce i spedycji. Nie oznacza to jednak, że przeciętny obywatel jest pozbawiony takiej możliwości. Transport HDS sprawdzi się doskonale, jeśli np. zechcemy usunąć z działki zalegające, ciężkie przedmioty, lub gdy postanowimy postawić sporą altanę w ogrodzie. Wynajęcie profesjonalistów usprawni ten proces. Pamiętajmy tylko, by korzystać z usług sprawdzonych i zaufanych firm. Od tego zależy powodzenie zaplanowanego przedsięwzięcia.

Opracowanie:

Ots Crane Michał Bączkowski

Dębówka 3A

  • tel. 885 828 384

Podziel się