Materiał Partnera Jaka jest różnica między transportem, logistyką i spedycją?

Jaka jest różnica między transportem, logistyką i spedycją?

Obecnie zainteresowanie usługami firm transportowych stale rośnie. Korzystają z nich zarówno klienci indywidualni, jak i komercyjni. Mimo częstego korzystania z tego typu usług, podstawowe pojęcia z tej branży - transport, logistyka, spedycja - dość często są mylone lub używane zamiennie. Tymczasem jest między nimi spora różnica. Jaka? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Transport, logistyka, spedycja

Najogólniej mówiąc transport to przewóz danego ładunku w określonym czasie z wyznaczonego miejsca do miejsca docelowego. Wśród różnych rodzajów transportu najpopularniejszy jest transport drogowy (ciężarowy i samochodowy). Z kolei spedycja to dziedzina, która zajmuje się organizowaniem przewozu towarów. Spedytor wykonuje m.in. takie czynności jak: przyjmowanie zleceń przewozu towarów, zawieranie umów z klientami, kompletowanie niezbędnych dokumentów, zorganizowanie środka transportu, nadanie przesyłki. Logistyka jest dziedziną jeszcze szerszą. Logistyk, oprócz zadań spedytora, zajmuje się również planowaniem trasy trasy przewozu, tak, aby transport był w miarę możliwości najszybszy i najbardziej efektywny.

W czym mogą pomóc firmy transportowe?

Firmy transportowe pomagają w realizacji najróżniejszych zleceń. Oferta przykładowej firmy transportowo-spedycyjnej może zawierać:

  • Transport drobnicowy. Jak sugeruje nazwa, transport dotyczy niewielkich przedmiotów. Mają one niewielką masę jednostkową i zróżnicowane kształty i opakowania. Transport ładunku drobnicowego wymaga szczególnej ostrożności podczas załadunku i rozładunku.
  • Transport gabarytowy. Ten rodzaj transportu obejmuje przewóz towarów, których masa i wymiary nie przekraczają dozwolonych norm poruszania się po drogach międzynarodowych i krajowych.
  • Transport nadgabarytowy. To pojęcie obejmuje przewóz ładunków, których wymiary przekraczają dozwolone normy poruszania się po drogach. Przykładem takich ładunków są turbiny wiatrowe, przęsła mostów.
  • Przewozy zagraniczne. Transport międzynarodowy jest obwarowany najróżniejszymi przepisami. Dzięki wykwalifikowanym specjalistom przewozy zagraniczne mogą być naprawdę proste.
  • Przewozy krajowe. Firmy transportowe realizują zlecenia również na terenie Polski.

Firma transportowo-spedycyjna z Wrocławia

Jak widać transport bywa niezwykle wymagający. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że twoje towary są w dobrych rękach, wybierz doświadczoną i profesjonalną firmę, taką jak PWP GROUP Sp. z o.o. z Wrocławia. Firma zatrudnia wykwalifikowanych i odpowiedzialnych pracowników. Firma zajmuje się zarówno transportem krajowym, jak i zagranicznym. Niezawodna flota samochodowa pozwala w realizacji nawet bardzo skomplikowanych zleceń.

Opracowanie:

PWP GROUP Sp. z o.o.

Wrocław , Kwidzyńska 71 lok. 220

  • tel. 888 277 743

Podziel się