Artykuł sponsorowany Jak importować z Chin? Podstawowe informacje

Jak importować z Chin? Podstawowe informacje

Wystarczy rozejrzeć się po własnym domu, aby przekonać się, że większość sprzętów elektronicznych, AGD, dekoracji czy akcesoriów kuchennych została wyprodukowana w Chinach. Import z Państwa Środka kwitnie. Nic nie wskazuje również na pojawienie się lepszej możliwości zakupu towarów w tak atrakcyjnych cenach. W jaki sposób importować towary z Chin? Czy jest to opłacalne?

Jak zacząć importować z Chin?

Czy na imporcie z Chin można zarobić? Zdecydowanie tak. Należy jednak być czujnym oraz chętnie korzystać z rad fachowców, którzy pozwolą uniknąć podstawowych błędów, zwłaszcza początkującym osobom.

To całkiem normalne, że początek sprowadzania towarów z Chin może być sporym wyzwaniem. Inne zwyczaje, odmienny sposób negocjacji, a często bariera językowa zniechęcają do zawierania transakcji. Pomoc osób, które mają doświadczenie w imporcie z tego kraju i dokładnie znają obowiązujące w tej kwestii przepisy jest wtedy bezcenna – mówi specjalista z firmy IDEUM Przybylscy.

Oprócz tego, jeszcze przed rozpoczęciem własnego biznesu i inicjacją wymiany handlowej z Chinami, warto dowiedzieć się, czy sprowadzany towar będzie spełniał wymogi zarówno polskie, jak i Unii Europejskiej. Może się zdarzyć, że niektóre przedmioty nie będą miały odpowiednich certyfikatów, a ich skład czy budowa będą odbiegały od europejskich norm. Dotyczy to zwłaszcza przepisów sanitarnych oraz atestów bezpieczeństwa.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie towary można sprowadzać w dowolnej ilości. Unia Europejska narzuca ograniczenia między innymi na importowanie tekstyliów – w przypadku zakupu ich większej ilości trzeba dysponować odpowiednim pozwoleniem.

Najważniejsze zasady importowania towarów z Chin

Zarówno przepisów, jak i pułapek czyhających na importerów z Chin jest sporo. Może przed nimi jednak uchronić znajomość paru prostych zasad.

Oczywiście, szczególnie należy zwrócić uwagę na sprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Pierwsze z nich podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu w Granicznym Inspektoracie Weterynarii. Natomiast wszelki asortyment pochodzenia roślinnego musi spełniać wymogi fitosanitarne, które są ustalone przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Przepisy dotyczą także importowania towarów z Chin w drewnianych pudłach. Musi widnieć na nich napis, że zostały one poddane fumigacji i są wolne od szkodników.

Trzeba pamiętać też o tym, że zanim towary dotrą z Chin do importera może upłynąć trochę czasu. Transakcja może się wydłużyć wtedy, kiedy przesyłka będzie nieopisana lub niewłaściwie oznakowana – z całą pewnością zostanie wtedy zatrzymana na granicy. Do tego dochodzi kalendarz chińskich świąt, kiedy fabryki nie pracują w standardowych godzinach, co przekłada się bezpośrednio na jeszcze dłuższy czas oczekiwania na towar.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas