Artykuł sponsorowany Jak dokonać likwidacji stanów magazynowych?

Jak dokonać likwidacji stanów magazynowych?

Likwidacja stanów magazynowych to proces, którego celem jest pozbycie się z firmy zbędnego asortymentu oraz linii produkcyjnych – dotyczy to np. towarów przestarzałych technologicznie, nie znajdujące nabywców oraz urządzeń, które ze względu na nowe przepisy nie mogą być dalej wykorzystywane. Zezłomowanie nieużytecznego asortymentu musi odbywać się zgodnie z przepisami, a najlepszą metodą przeprowadzenia tej procedury jest skorzystanie z usług zewnętrznych firm.

Likwidacja stanu magazynowego krok po kroku  

Zdecydowanie najdogodniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o czyszczenie magazynów z zalegającego towaru jest skorzystanie z usług specjalizujących się w tym firm, takich jak przedsiębiorstwo RP Scraper. Dlaczego warto rozważyć tę opcję zamiast zajmować się likwidacją we własnym zakresie? Przede wszystkim jest ona bardzo opłacalna zarówno jeśli chodzi o koszty całej operacji, jak i czas – zatrudniając zewnętrzną firmę możemy powierzyć jej całą odpowiedzialność za asortyment i skupić się na własnych zadaniach. Należy pamiętać, że nawet jeśli postanowimy zlikwidować stany magazynowe we własnym zakresie, konieczne będzie znalezienie punktu, w którym moglibyśmy zutylizować niepotrzebne artykuły. Pierwszym krokiem jest dokonanie inwentaryzacji likwidowanego asortymentu oraz jego wycenienie przez wykonawcę, a następnie podpisanie odpowiednich umów, przede wszystkim umowy sprzedaży likwidowanego asortymentu oraz umowy komisowej.

Rozbiórka i demontaż

Po zatwierdzeniu kosztorysu oraz podpisaniu umów, firma likwidacyjna przystępuje do zadania, które obejmuje m.in. rozebranie wskazanych w umowie sprzętów, np. linii przemysłowych i technologicznych czy zalegającego asortymentu. W ramach usługi większe elementy poddawane są cięciu na wymiar.

Magazynowanie, złomowanie i sprzedaż

Rozebrany w ramach likwidacji asortyment jest w dalszej kolejności magazynowy przez wykonawcę do czasu podjęcia dalszych kroków. W zależności od charakterystyki pozyskanych materiałów mogą one być przekazane do zniszczenia lub recyklingu i następnie ponownego wykorzystania w produkcji.

Dlaczego należy przeprowadzać likwidację stanów magazynowych

Likwidacja stanów magazynowych lub nieużywanych technologii jest konieczna ze względów podatkowych. Aby uniknąć konsekwencji finansowych powinna być przeprowadzana zgodnie z przepisami i przy dopełnieniu określonych warunków formalnych, między innymi zaświadczeń, ze zlikwidowany asortyment został przekazany firmie posiadającej odpowiednie uprawnienia do magazynowania czy przetwarzania odpadów tego typu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas