Materiał Partnera Jak dobrze zabezpieczyć plenerową imprezę masową?

Jak dobrze zabezpieczyć plenerową imprezę masową?

Imprezy masowe to wydarzenia, na których bardzo często dochodzi do uszkodzeń ciała oraz sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Urazy wymagające natychmiastowej interwencji medycznej, to nie tylko domena imprez sportowych. Na wydarzeniach społeczno-kulturalnych również dochodzi do takich sytuacji. Z troski o uczestników oraz brak konsekwencji karnych, należy dopilnować, aby ratownicy byli dostępni w razie problemów.

Jakie są wymogi zabezpieczenia medycznego imprez masowych?

Impreza masowa to wydarzenie, w którym udział bierze więcej niż 500 lub 1000 osób (w zależności, czy to impreza plenerowa). Oficjalne wymogi dotyczące zabezpieczenia imprez są zależne od liczby uczestników. Można je zgłębić, czytając treść najnowszego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej. Liczby lekarzy, ratowników oraz patroli medycznych są precyzyjnie określone, jednak osoba, która ma po raz pierwszy do czynienia z organizacją imprezy masowej, może się w tym pogubić. Z tego powodu należy postawić na doświadczoną firmę, która nie po raz pierwszy zabezpiecza duże wydarzenie, taką jak Trans-med

Dobre zabezpieczenie medyczne imprezy to nie tylko ratownicy

Pozostałe służby, takie jak patrole porządkowe, powinny wykazywać się nie tylko rozwagą i silnymi nerwami, lecz także podstawową wiedzą medyczną. Nawet transport specjalistyczny, który operuje na miejscu, zwykle wymaga minimum minuty na dotarcie do poszkodowanego. Kilka sekund niekiedy może zaważyć na reszcie życia. Z tego powodu służby powinny wiedzieć, w jaki sposób skutecznie zatamować krwotok, ułożyć poszkodowanego oraz zapewnić wsparcie do momentu przybycia ratowników i lekarza.

Jakich zagrożeń zdrowia można spodziewać się na imprezie masowej?


Warto zastanowić się, do jakich wypadków może dojść na takim wydarzeniu i jak zabezpieczyć imprezę masową. Trzeba brać pod uwagę fakt, że na takich wydarzeniach często obecny jest alkohol. Wiele osób pod wpływem trunków traci koordynację i doznaje stłuczeń, otarć, a także złamań. Nieodosobnione są również przypadki przemocy pod wpływem alkoholu. W takich momentach mamy często do czynienia z utratą świadomości, w rezultatach ciężkich pobić oraz z agresywnym zachowaniem uczestników zajść. Wyzwanie stanowi nie tylko skuteczne udzielenie pomocy medycznej, lecz także uspokojenie i zatrzymanie sprawców do momentu przybycia Policji. Służb porządkowych musi być zatem wystarczająco dużo by zapewnić bezpieczeństwo nie tylko uczestnikom, lecz także medykom.

Opracowanie:

Trans-med Szymon Renusz

Łebcz , Krótka 2

Podziel się