Artykuł sponsorowany Jak bezpiecznie przewozić materiały budowlane?

Jak bezpiecznie przewozić materiały budowlane?

Podczas transportu materiałów budowlanych należy wykazać się niezwykłą ostrożnością i przewozić je zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Trzeba nie tylko posiadać odpowiednie pojazdy, lecz mieć również doświadczenie związane z przewozem tego rodzaju ładunków. Z punkt widzenia logistyki materiały budowlane dzielą się na masowe i drobnicowe. Jakie czynniki mogą mieć istotny wpływ na ich przewóz?

Jak transportować rury?

Podczas transportu rur należy zwracać szczególną uwagę, by nie doszło do ich uszkodzenia. Należy używać samochodów z płaską i równą podłogą, pozbawioną nierówności w części ładunkowej i wystających elementów. Rury na czas transportu powinny być dobrze zabezpieczone przed przesuwaniem się, a te o największej średnicy najlepiej ułożyć na spodzie części ładunkowej. Wysokość rur nie może spowodować ich uszkodzenia, a stabilność stosu powinna być zabezpieczona za pomocą lin i zawiesi z włókien.

Jak transportować blachę?

Najlepiej kupować arkusze blachy nie dłuższe niż 5 metrów, ponieważ większe trudno przewieźć, a następnie rozładować. Długie blachy stwarzają również problem w trakcie wciągania na dach, gdyż niebezpiecznie się wyginają. Transport blachy powinien odbywać się samochodem z czystą skrzynią ładunkową, by nie dopuścić do zanieczyszczenia pomiędzy arkuszami, i być zabezpieczony przed uszkodzeniami i zamoknięciem. Blachy w kręgach muszą zostać zabezpieczone pasami, a nie przy pomocy metalowych łańcuchów, wyjaśnia Krzysztof Kosior, właściciel firmy transportowej Kris.

Bezpieczeństwo to podstawa

Najważniejsze przy przewozie materiałów jest bezpieczeństwo kierowcy i pozostałych uczestników ruchu drogowego. W transporcie materiałów budowlanych najczęściej stosowane są samochody ciężarowe i samochody skrzyniowe. Bezwzględnie należy zaopatrzyć samochód w pasy mocujące i przytrzymujące, a podłogę busa warto wyłożyć matą antypoślizgową. Przy przewożeniu długich przedmiotów, które wystają poza pojazd, takich jak deski czy pręty, należy na ich końcu umieścić trójkąt ostrzegawczy. Deski nie mogą wystawać z boku pojazdu lub przez otwarte okno. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu transportowane mogą być obiekty płaskie oraz przestrzenne.

Przeciążony samochód inaczej zachowuje się na zakrętach, więc należy zachować szczególną ostrożność i ograniczać prędkość. Zgodnie z przepisami masa samochodu osobowego z przyczepą nie może przekraczać 3,5 tony, w przeciwnym razie w wyniku kontroli policyjnej grozi mandat karny. Dobrze by przyczepa samochodu była wyposażona w plandekę. W razie niespodziewanej ulewy jest pewność, że materiały nie ulegną zamoknięciu lub zniszczeniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas