Artykuł sponsorowany Z czego tworzone są plandeki samochodowe?

Z czego tworzone są plandeki samochodowe?

Plandeki samochodowe służące do zakrywania naczep oraz kontenerów ciężarówek czy większych ciągników siodłowych muszą wyróżniać się wysoką wytrzymałością. Nie mogą one ulegać przedarciu, a także zawilgoceniu. Bezsprzecznie muszą być szczelne i hydrofobowe, odporne na promieniowanie UV oraz na tyle ciężkie, by nie ulegać silnym porywom wiatru. W wielu przypadkach plandeka samochodowa powinna też zapewniać przewożonym towarom właściwą izolacyjność termiczną. Z czego się zatem je tworzy?

Plandeki samochodowe na wymiar

Warto wiedzieć, że plandeki samochodowe używane powszechnie przy transporcie towarów, tworzone są w wielu rodzajach. Mogą one różnić się gramaturą materiału, jego grubością i rodzajem, a także dodatkowymi powłokami ochronnymi. Plandeki klasyfikuje się też ze względu na rodzaj systemu mocowania oraz ze względu na sposób otwierania. Jak zatem dobrze dopasować taką osłonę do warunków technicznych pojazdu oraz własności przewożonych towarów?

Firmy, które produkują plandeki samochodowe oraz je montują, przede wszystkim przyjmują indywidualne zamówienia. Na podstawie wywiadu z klientem, a także po przeprowadzeniu właściwych pomiarów, przygotowują projekt, w którym jasno wskazują to, jaki materiał użyty zostanie przy produkcji. Najlepsze pracownie proponują również inwestorom nanoszenie na plandeki logotypów, napisów czy grafik tak, by naczepa w transporcie pełniła również funkcję nośnika reklamowego. O to dba dla swoich klientów firma OMEGA z Oławy, która od lat tworzy wyjątkowe banery reklamowe, płachty ochronne i okryciowe, poszycia namiotów gastronomicznych, a także właśnie plandeki dla branży transportowej.

Materiały do produkcji plandek samochodowych

Przy produkcji plandek samochodowych bardzo ważne jest określenie gramatury materiału oraz jego koloru. Producenci zwracają uwagę również na rodzaj splotu danego poszycia. W uogólnieniu przyjąć zatem można, że w przypadku pojazdów burtowych wystarczy plandeka o splocie 9x9 i gramaturze 700 g/m2. Okrywanie tzw. firanek oraz naczep kurtynowych powinno odbywać się zaś z użyciem plandeki o gramaturze 900 g/m2 oraz splocie 12x12. Zachowanie takich standardów pozwala uniknąć uszkodzenia materiału podczas jazdy. Liczyć można też na ograniczenie nadmiernego rozciągnięcia plandeki samochodowej – musi ona być dobrze napięta i solidne przymocowana do stelaży naczepy/kontenera.

Jeśli chodzi zatem o materiały, z których tworzy się obecnie plandeki na ciężarówki, dostawczaki oraz dla ciągników siodłowych, wyróżnić należy osłony z polietylenu, impregnowanej bawełny, a także z polichlorku winylu. Ostatnie wymienione najlepiej sprawdzają się przy tworzeniu spersonalizowanych plandek dla całej floty transportowej danej firmy. Są one bowiem odporne na działanie smarów, kwasów, olejów, wody, niskich i wysokich temperatur, a także na ścieranie oraz rozrywanie. Zapewniają zatem wysoki standard antykradzieżowy, a w przypadku uszkodzenia z powodzeniem można wykonać ich naprawę. Plandeki z polichlorku winylu mogą być też poddawane recyklingowi, co oznacza, że są przyjazne środowisku naturalnemu. Przykładowymi producentami takich materiałów są zaś uznane marki Sioen, Ferrari, Polymar czy Dixon, od których pracownie projektujące plandeki kupują wysokiej klasy certyfikowane tkaniny specjalistyczne.

Systemy mocujące plandeki samochodowe

Warto wiedzieć, że zlecając wykonanie plandeki samochodowej na wymiar, dana pracownia powinna zadbać również o przygotowanie solidnego systemu mocującego. Na tym elemencie nigdy nie należy oszczędzać – akcesoria te zapewniają odpowiednią szczelność wnętrza naczepy czy kontenera, a także wpływają na bezpieczeństwo przewozu i stopień ochrony antykradzieżowej. Dobre firmy produkujące plandeki zawsze stosują opatrzone aprobatami technicznymi i normami PN-EN oraz DIN mocowania, w tym:

  • taśmy calowe do mocowania plandek,
  • liny stalowe do mocowania plandek,
  • zamknięcia do mocowania plandek,
  • stemple mocujące,
  • skoble do mocowania,
  • ucha do mocowania wraz z przebijakami i wycinakami,
  • liny rozprężające. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas