Materiał Partnera Inteligentne systemy transportowe - must-have nowoczesnych zakładów produkcyjnych

Inteligentne systemy transportowe - must-have nowoczesnych zakładów produkcyjnych

Choć może nie zdajesz sobie z tego sprawy, inteligentne systemy transportowe funkcjonują między innymi w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie i w Poznaniu. A dotyczą infrastruktury drogowej. ITS, czyli Intelligent Transport System obejmuje różnorodne technologie, dzięki którym zapewnia mobilność i bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego. Technologia bazuje głównie na telekomunikacyjnych, informatycznych i automatycznych danych.

Inteligentne systemy transportowe – jak działają i do czego służą?

ITS to nie tylko przepływ informacji wewnątrz systemu. To również możliwość zarządzania tymi danymi. Inteligentne systemy transportowe określają w czasie rzeczywistym sytuację na drodze, a następnie dobierają odpowiednie środki do jej kontrolowania. Chodzi między innymi o zarządzanie transportem publicznym czy natężeniem ruchu drogowego. System ITS wykorzystuje najnowsze technologie teleinformatyczne – Internet, urządzenia do monitorowania ruchu, tablice świetlne, kamery miejskie, urządzenia do monitorowania i pomiaru pogody czy system nawigacji satelitarnej.

ITS w zakładach produkcyjnych – nowoczesna, innowacyjna robotyka gwarancją rozwoju przedsiębiorstwa

 

Zastosowanie zautomatyzowanych rozwiązań jest jednak bardzo szerokie i znalazło swoje miejsce także w zakładach produkcyjnych. – Mogą one być wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, w transporcie mięsa poddawanego obróbce, opakowań szklanych przeznaczonych do napełniania czy mycia, pojemników transportowych, pakietów do paletyzacji, pudełek i innych opakowań jednostkowych czy elementów przeznaczonych do montażu. Inteligentne systemy transportowe stanowią uzupełnienie kompletnych linii produkcyjnych, umożliwiając sprawne, szybkie i co ważniejsze – rytmiczne przemieszczanie elementów pomiędzy stanowiskami. Projektowane przez nas systemy są dostosowane zarówno do rodzaju, jak i parametrów przenoszonych elementów. Nowoczesne systemy sterowania umożliwiają też regulowanie tempa pracy transporterów, w celu ich perfekcyjnego dopasowania do potrzeb procesu produkcyjnego – wyjaśnia specjalista z FOR CONTROL Automatyka Przemysłowa.

ITS w postaci systemu transportu wewnętrznego stał się elementem wyposażenia nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Z infrastruktury miejskiej wszedł z rozmachem do obiegu w przedsiębiorstwach. W nich obejmuje zarówno tradycyjne taśmociągi przeznaczone do przemieszczania surowców czy półproduktów między stanowiskami, ale też samojezdne wózki transportowe czy linie podwieszane.

System ITS w dobie automatyzacji przemysłu zyskuje coraz większe znaczenie.  Nowoczesna robotyka ułatwia przecież pracę, przyspiesza procesy produkcyjne i zwiększa zyski. Nic dziwnego, że dziś istnieje na nią tak duże zapotrzebowanie.

 

Podziel się