Materiał Partnera Czym zajmuje się profesjonalna agencja celna?

Czym zajmuje się profesjonalna agencja celna?

Ogromną popularnością cieszy się transport międzynarodowy na masową skalę. Bez względu na to, czy wiąże się on z przewozem gotowych produktów, pół produktów czy też surowców, wymaga od przedsiębiorcy dopełnienia formalności związanych z odprawą celną. W tym obszarze pomoc oferują agencje celne – wspierają bowiem w przejściu procedur administracyjnych. Czym jeszcze się zajmują?

Agencja celna – czym jest?

Agencje celne są często mylone z urzędami celnymi. Warto już na początku jasno zaznaczyć, że są to dwa całkowicie różne podmioty. Agencja celna to prywatna firma, a urząd ceny – instytucja państwowa. Głównym zadaniem agencji jest wsparcie w dopełnieniu procedur administracyjnych i pośredniczenie pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem celnym.

Ekspert z agencji celnej NIETEN wyjaśnia: pomoc ta ma na celu szybkie i pozytywne dopełnienie formalności związanych z odprawą celną. Specjaliści zajmują się przygotowaniem dokumentacji w zakresie odpraw importowych i eksportowych, ale też wypełniają deklaracje INSTRASTAT, weryfikują certyfikaty CE, zapewniają przeładunek towaru wraz z jego magazynowaniem. Usługi te dopełnia wsparcie logistyczne oraz reprezentowanie właściciela firmy przed Urzędem Celnym.

Dlaczego warto korzystać z pomocy agencji?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy opłacalne i konieczne jest korzystanie z pomocy agencji celnych. Wydaje się, że wskazane wyżej czynności każdy przedsiębiorca może wykonać sam, bez angażowania osób trzecich i ponoszenia dodatkowych kosztów. Okazuje się jednak, że w trakcie przeprowadzania odprawy celnej towarów może wystąpić wiele trudności. Pomimo iż obowiązujące przepisy nie nakazują konieczności korzystania z pomocy specjalistów, nieznajomość obowiązujących procedur może zaszkodzić i znacznie wydłużyć przebieg procesu.

Z usług agencji celnych korzystają przedsiębiorcy, którzy chcą szybko i sprawnie dopełnić formalności, bez obaw o popełnienie błędu. W tego typu jednostkach są zatrudnieni specjaliści, którzy znają obowiązujące przepisy prawne i procedury. Ich wiedza nie tylko przyśpiesza przebieg odprawy, ale też pozwala ściągnąć z barków właściciela firmy niemały problem. Warto również wiedzieć, że część czynności wymaga wykorzystania oprogramowania komputerowego, które jest płatne. W przypadku korzystania z usług agencji celnej nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów – wystarczy zapłacić za wykonanie czynności związanych z odprawą celną.

Podziel się