Materiał Partnera Transportowanie samochodów zza granicy

Transportowanie samochodów zza granicy

Duża część osób często myśli o zmianie samochodu lub kupnie nowego. W tym celu przeglądamy rozmaite strony, na których zamieszczane są oferty aut możliwe do nabycia. Nierzadko zdarza się, że samochody, którymi jesteśmy zainteresowani są za granicą. Jeżeli nie czujemy się pewnie na myśl o wyprawie po nowe auto, wówczas warto skorzystać z usług firm transportowych, dla których sprowadzanie aut zza granicy nie stanowi większego problemu.

Transport samochodów osobowych i busów

Decydując się na kupno samochodu zza granicy musimy zorganizować jego transport do kraju. Oczywiście możemy osobiście pojechać na miejsce i samemu odebrać nowy pojazd, jednakże nie każdy ma tyle odwagi, aby samodzielnie ruszyć w tak długą podróż w nieznane miejsce. Wówczas warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Niemalże każda firma transportowa zajmująca się przewozem samochodów podejmie się zadania przetransportowania auta zza granicy do naszego kraju. Przewoźnicy oferują zarówno przewóz samochodów osobowych, jak i przewóz busów.

Do transportu samochodów służą między innymi specjalne autoransportery i lohry. Lawety są w stanie pomieścić jedno, czasem dwa auta, natomiast lohry są dużo większe i potrafią pomieścić nawet do dwunastu pojazdów. W przypadku przewożenia większych pojazdów, jakimi są busy, liczba sprowadzanych aut będzie mniejsza. Jak tłumaczy specjalista w tej dziedzinie z firmy Piotr Początek z Pszczyny, w trakcie przewozów samochodów koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pojazdów. Najczęściej auto przypisane jest za pomocą pasów. Pasy mocowane są do kół samochodu. Koła umieszcza się na specjalnych klinach. Przewóz aut często wiąże się ze stresem. Aby ograniczyć to uczucie u klienta, polecana firma transportowa kontakt z klientem.

Dokumentacja jest niezbędna

Przed przystąpieniem do przewozu samochodów konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Na terenach państw Unii Europejskiej wymagane są jedynie list przewozowy CMR oraz zlecenie. Posiadanie zlecenia jest o tyle istotne, że jest to dokument stanowiący potwierdzenie, że przewoźnik jest upoważniony do odbioru pojazdu. Zdarzają się również sytuacje, w których spisywane są inne dokumenty, nazywane orderami lub bonami. Ten dokument pełni taką samą funkcję jak zlecenie, jednak jest szczególnie ważny jeśli chodzi o transport międzynarodowy.

W przypadku sprowadzania auta spoza terenów Unii Europejskiej należy pamiętać także o dokumentach celnych, bez posiadania których przewoźnik nie będzie mógł przekroczyć granicy. Przydatna może być również kopia dowodu rejestracyjnego.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług firmy transportowej zaleca się, aby zorientować się czy dana firma oferująca usługi transportowe posiada ubezpieczenie. Jest to szczególnie istotne, gdy nawiązujemy współpracę po raz pierwszy. Jeśli firma transportowa jest ubezpieczona, nie musimy się martwić, ponieważ ewentualne szkody zostaną pokryte z polisy firmy transportowej.

Opracowanie:

Piotr Początek

Pszczyna , Bratnia 40

  • tel. 784 831 198

Podziel się