Materiał Partnera Czym się kierować wybierając firmę do transportu ładunków ponadnormatywnych?

Czym się kierować wybierając firmę do transportu ładunków ponadnormatywnych?

Mianem ładunków ponadnormatywnych określamy wszystkie te ładunki, które przekraczają wymiary określone w krajowych i międzynarodowych przepisach dotyczących transportu towarów. Transport drogowy takich ładunków wymaga szczególnej organizacji. Konieczne jest zapewnienie nie tylko pojazdów, które sprostają przewozowi tak dużych i ciężkich towarów, ale także uzyskanie stosownych pozwoleń.

Transport drogowy ładunków nienormatywnych jest kompleksową usługą transportowo-spedycyjną. Masa przewożonych towarów, wywierany przezeń nacisk na osi i wymiary przekraczają tutaj normy przepisów o ruchu drogowym – mówi ekspert z firmy transportowej Geo-Trans z siedzibą w Łomiankach pod Warszawą. 

Właśnie dlatego, oprócz wykorzystania specjalistycznego sprzętu, do prawidłowej realizacji takich zleceń niezbędne jest zaangażowanie doświadczonych specjalistów.

Firma transportowa do przewozu ładunków ponadnormatywnych

Obecnie w Polsce działa bardzo wiele firm transportowych. Jednocześnie brak jest szczegółowych wytycznych, regulujących kwestię wymogów dla firm, podejmujących się transportu ponadgabarytowego. Oznacza to, że znalezienie solidnego przewoźnika dla ładunków ponadnormatywnych nie jest zadaniem łatwym i wiąże się ze sporym ryzykiem.

Większość firm transportowych działa w oparciu o rozwiązania przeznaczone dla zwykłych ładunków. Tymczasem dla prawidłowego przewozu ładunków ponadnormatywnych, potrzeba indywidualnego planowania każdego transportu z osobna. Toteż szukając przewoźnika, warto zwrócić uwagę na to, czy dysponuje on odpowiednim sprzętem i czy może pochwalić się doświadczeniem w realizacji transportów ponadgabarytowych.

Współpraca firmy transportowej ze zleceniodawcą

Bardzo ważnym elementem podczas organizacji transportu ponadgabarytowego jest ścisła współpraca między firmą transportową i zleceniodawcą. Aby spedytor mógł dobrze zaplanować sposób przewozu ładunku, musi uzyskać od zleceniodawcy kilka istotnych informacji.

Do zaplanowania przewozu, konieczne są dane takie jak: wielkość, ciężar i rodzaj ładunku, co umożliwia wybór odpowiedniego sprzętu z taboru, a także dokładne miejsce załadunku i rozładunku towaru oraz czas, w jakim przesyłka ma zostać zrealizowana, co z kolei pozwala na wybór najlepszej trasy i terminowe uzyskanie niezbędnych zezwoleń, czy dokonania odprawy celnej w przypadku transportów międzynarodowych.

Podsumowując, podczas wyboru firmy transportowej do przewozu ładunków ponadnormatywnych, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że przewoźnik posiada aktualną licencję. Warto zwracać także uwagę na to, jak długim doświadczeniem może pochwalić się firma transportowa, jakie opinie na jej temat wyrażają dotychczasowi klienci, a także na to, jak przebiega kontakt z reprezentantem przedsiębiorstwa.

Podziel się