Materiał Partnera Choroby przenoszone przez martwe zwierzęta

Choroby przenoszone przez martwe zwierzęta

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zetknęło się z martwymi zwierzętami na terenie swojej posesji. Przeświadczenie, że martwe zwierzę jest nieszkodliwe, może skutkować poważnymi konsekwencjami. Nawet martwe zwierzęta mogą przenosić choroby. Co więcej, wszelkie pasożyty, które żywią się padliną, mogą po czasie szukać nowych żywicieli. Jak zatem pozbyć się padłego zwierzęcia, aby nie wyrządzić krzywdy sobie i swoim najbliższym?

Martwe zwierzęta a choroby

Jeśli zdarzy ci się natrafić na martwe zwierzę na swoim podwórku, nie próbuj wyrzucać go samodzielnie. Dotykanie martwych zwierząt niesie za sobą ryzyko transmisji wielu groźnych chorób i wirusów. Jednym z najgroźniejszych jest wirus wścieklizny – mimo że ryzyko jest bardzo małe, nie należy go lekceważyć. Wirus jest aktywny do zakrzepnięcia śliny – gdy ślina zniknie, to samo dzieje się z wirusem. W praktyce oznacza to, że zwierzę musi być świeżo zmarłe, aby człowiek zaraził się wirusem.

Wąglik – martwe zwierzęta

O wiele większym problemem jest wąglik wywoływany przez bakterię Bacillus anthracis, który może być przenoszony zarówno na ludzi, jak i zwierzęta. Zarodniki bakterii mają długą żywotność i wiadomo, że pozostają w pobliżu miejsca pochówku martwego zwierzęcia przez dziesięciolecia. Pojawiają się nawet doniesienia, że ​​niektóre miejsca pochówku zakażone wąglikiem mogą być „zaraźliwe” nawet po 70 latach. Z tego względu warto zlecić profesjonalną utylizację ciał zwierząt. Usługi utylizacyjne są świadczone m.in. przez Figa Odbiór Surowców Pochodzenia Zwierzęcego Andrzej Figa.

Tularemia – co to jest?

Tularemia to kolejna choroba bakteryjna, która może przenosić się za pośrednictwem martwych zwierząt. Ludzie mogą wdychać, dotykać, a nawet jeść zarodniki, nie zdając sobie z tego sprawy. Niektóre osoby pozostaną niezaatakowane przez tę bakterię, podczas gdy inne zachorują – niekiedy nawet śmiertelnie. Po ekspozycji na tularemię większość ludzi zachoruje zwykle w ciągu kilku dni. Głównymi symptomami są: wysoka gorączka, różowe oko, bóle głowy, bóle brzucha, dolegliwości jelitowe, bóle w klatce piersiowej, kaszel, ból gardła i obrzęk gruczołów. Zapalenie płuc wywołane tularemią jest bardziej niebezpieczne niż inne formy choroby, dlatego po wystąpieniu jakichkolwiek objawów należy zgłosić się do leczenia.

Pasożyty ze zwłok martwych zwierząt

Martwe zwierzęta mogą być żywicielami wielu różnych pasożytów, takich jak roztocza, pchły lub kleszcze, które po czasie zaczną szukać nowego żywiciela. Pasożyty mogą przyczepiać się do człowieka lub zwierząt domowych, przenosząc groźne choroby, takie jak borelioza, tyfus, świerzb, wszy, a nawet dżuma dymienicza.

Opracowanie:

Podziel się