Materiał Partnera Jak zorganizować udaną zieloną szkołę?

Jak zorganizować udaną zieloną szkołę?

Zielona szkoła jest dla wielu uczniów jedną z nielicznych form wyjazdu. Dlatego warto zadbać o połączenie walorów przyrodniczych któregoś ze znanych zakątków Polski z aktywnym spędzaniem czasu. Niezbędne jest zadbanie o miejsca noclegowe, posiłki i dojazd, ale także dokładne zaplanowanie każdego dnia. Brak odpowiednich atrakcji może spowodować szybkie znudzenie dzieci.

Wybór odpowiedniego miejsca

Zielona szkoła jest to forma nauczania uczniów poprzez kilkudniowy wyjazd z nauczycielami do miejscowości o szczególnych walorach przyrodniczych lub uzdrowiskowych. Pobyt na zielonej szkole jest dla uczniów okazją do odkrywania i poznawania zainteresowań podczas bliskiego kontaktu z naturą. Niezbędne są odpowiednie walory przyrodnicze, które będą zachęcać do aktywnego spędzania czasu i różne możliwości jego spędzania. Jeden z pracowników Ośrodka „Borowego” w Białym Dunajcu mówi:

Wyjazd na Podhale, ze względu na możliwość pokonywania górskich szlaków czy odpoczynek w termach, to doskonałe rozwiązanie na czynny odpoczynek zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli z różnych stron Polski. Krajoznawcze wycieczki w góry będą doskonałym sposobem na naukę o najbardziej atrakcyjnych miejscach w naszym kraju.

Co powinno znajdować się w ofercie ośrodka?

Szukając właściwego ośrodka trzeba znaleźć taki, który zdoła pomieścić wszystkich uczestników. Warto w ofertach znaleźć pensjonat, który organizował już zielone szkoły. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie dopasować swoją propozycję do oferty noclegowej. Oprócz pokojów z łazienkami, telewizorami i dostępem do wi-fi warto sprawdzić, co dodatkowego znajdziemy w danym ośrodku wypoczynkowym. Nie można przecież dopuścić do tego, by uczniowie nudzili się, jeśli zła pogoda popsuje pieszą wycieczkę. Czas wolny najlepiej jest zredukować do minimum. Bardzo pożądane na zielonych szkołach są zewnętrzne atrakcje, takie jak boisko sportowe i plac zabaw czy atrakcje kryte, np. bilard, piłkarzyki, ping-pong czy cymbergaj.

Na co jeszcze można zwrócić uwagę?

Zielona szkoła może być zorganizowana pod hasłem tematycznym, jednak warto skupić się na geografii, historii, biologii czy kulturze danego regionu i o te wiadomości oprzeć zajęcia wychowawczo-edukacyjne. Jeśli ośrodek posiada wydzielone miejsce na ognisko, dłuższą podróż można zakończyć pieczeniem kiełbasek. Podczas pobytu można także zorganizować wycieczkę autokarową po najważniejszych miejscach w okolicy, co będzie stanowiło dobrą odskocznię. Podczas zielonej szkoły ważne będą także posiłki podawane na miejscu.

Podziel się