Artykuł sponsorowany Jak wyszkolić młodego konia?

Jak wyszkolić młodego konia?

Młode konie, które mają być przeznaczone do sportu lub jazdy rekreacyjnej, wymagają odpowiedniego przygotowania. Muszą obyć się z człowiekiem i przyzwyczaić do niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, siodłania, aż w końcu jeźdźca. Praca powinna mieć miejsce już w przypadku młodych źrebaków. W jaki sposób można wyszkolić młodego konia i kto się tym zajmuje?

Nić porozumienia i przywódca

Na samym początku najważniejsze jest nawiązanie odpowiedniej relacji ze źrebakiem i powinno odbywać się to już od urodzenia. Młode konie muszą mieć kontakt z człowiekiem i przyzwyczajać się do jego obecności. Ważne jest, aby traktowały człowieka jako przywódcę. Relacji tej nie wolno budować na strachu – koń musi ufać człowiekowi, a jednocześnie widzieć, że to on jest jego mentorem. Wczesne szkolenie źrebiąt jest nazywane imprintingiem i odbywa się już po urodzeniu. Profesjonalnym szkoleniem źrebiąt i młodych koni zajmuje się między innymi Edyta Banasiak, która na co dzień prowadzi działalność Horsik, między innymi naukę jazdy konnej. Ważne jest, aby już podczas pracy z ziemi koń sam podchodził, podążał za człowiekiem, tolerował obecność i dotyk.

Zabiegi pielęgnacyjne oraz siodłanie

Niezwykle ważne jest oswojenie konia z zabiegami pielęgnacyjnymi, które później wykonuje się rutynowo przed każdym siodłaniem. Przyzwyczajanie polega na łagodnym szczotkowaniu i musi odbywać się regularnie, aby źrebak wiedział, że jest to coś naturalnego i podczas tych czynności stał spokojnie i nie stresował się. Kiedy młody koń jest przyzwyczajony do dotyku człowieka i wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na oswajanie z siodłaniem. Podobnie jak czyszczenie – siodłanie również musi odbywać się stopniowo, aż zwierzę bez stresu przyzwyczai się do noszenia ogłowia i siodła. Pierwsze siodłanie i wsiadanie nie może mieć miejsca wcześniej niż ok. 3 roku życia, aby nie obciążać mięśni i szkieletu.

Lonżowanie i pierwsze jazdy

Zanim młode konie będą współpracować z człowiekiem w relacji koń-jeździec, najpierw muszą pracować na lonży. Zbyt wczesne ujeżdżenie koni ma nie tylko negatywny wpływ na ich psychikę, ale także szkielet. Z tego powodu należy mieć na uwadze to, że szkoleniem młodego konia powinna zawsze zajmować się osoba doświadczona, która posiada odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Koń musi stopniowo oswoić się także z komendami. Dopiero po etapie lonżowania rozpocznie się ostatni etap szkolenia konia, czyli jazda z jeźdźcem w siodle. Konieczne będzie również oswojenie zwierzęcia z pomocami jeździeckimi. Żaden krok nie może zostać pominięty lub niepotrzebnie przyśpieszony. W odpowiednim wyszkoleniu młodego konia może pomóc tylko systematyczna praca zwierzęcia pod okiem właściwej osoby. Wszelkie błędy mogą niestety negatywnie oddziaływać na psychikę konia i powodować problemy behawioralne w przyszłości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas