Artykuł sponsorowany Podstawowe wyposażenie stajni

Podstawowe wyposażenie stajni

Stajnie są różne – od małych przydomowych obiektów na kilka koni po wielkie profesjonalne ośrodki jeździeckie czy stadniny – ale ich podstawowe wyposażenie jest podobne. Podstawowy cel, jaki przyświeca stawianiu stajni i kompletowaniu niezbędnych sprzętów, to zapewnienie koniom bezpiecznego i komfortowego miejsca do wypoczynku oraz umożliwienie ich właścicielom i pracownikom wygodnej pielęgnacji zwierząt. Co więc musi się znaleźć w każdej stajni?

Stajnia tradycyjna czy angielska?

Zasadniczo budynki stajenne można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to stajnie tradycyjne, w których znajdują się dwa rzędy boksów rozdzielonych korytarzem, a całość jest zamknięta i zadaszona. Strych można wykorzystać do przechowywania paszy i siana, a w wielu ośrodkach wewnątrz obiektu znajdziemy również siodlarnię, paszarnię, myjkę dla koni, solarium czy pomieszczenie socjalne. Dobrze przemyślane wyposażenie stajni ułatwia jej codzienne funkcjonowanie.

Stajnia angielska natomiast składa się z przylegających do siebie z boksów, z których wychodzi się bezpośrednio na zewnątrz. Wstawia się do nich drzwi dolne i górne – te ostatnie przez większą część roku pozostają otwarte, a konie mogą wystawiać głowę na zewnątrz i obserwować otoczenie. Taki rodzaj stajni jest więc szczególnie polecany koniom z problemami oddechowymi. Nie ma tu typowego korytarza, a paszę, siano i sprzęt do jazdy przechowuje się często w osobnym budynku lub wiacie.

Wyposażenie boksu

Niezależnie od rodzaju stajni boksy wewnątrz wyglądają podobnie. Zgodnie z przepisami ich minimalna wielkość to 9 mkw, standardowe boksy mają zwykle 3 na 3,5 metra. Ściany muszą być wytrzymałe i stabilne oraz odpowiednio wysokie, by koń nie wpadł na pomysł przeskoczenia do sąsiada ani nie rozwalił przegrody, kopiąc w nią. Należy również uważać na szpary, w których zwierzę mogłoby zaklinować nogę.

Każdy boks musi być grubo pościelony – w Polsce do najpopularniejszych ściółek należy słoma i trociny. Nie może zabraknąć poidła, najlepiej automatycznego, by koń miał stały dostęp do świeżej wody. W przeciwnym razie należy na bieżąco ją uzupełniać w wiadrze, najlepiej podwieszanym lub zabezpieczonym tak, by zwierzę go nie przewróciło, rozlewając wodę. W boksach montuje się również żłoby do zadawania paszy treściwej (owsa, musli, wysłodek itp.). W dawnych stajniach można spotkać murowane żłoby, obecnie stawia się raczej na lekkie i odporne karmidła z tworzyw sztucznych lub metalu. W boksie powinna znaleźć się lizawka solna, zawieszana na sznurku lub umieszczana na specjalnym pojemniku przykręcanym do ściany.

Sprzęt do karmienia koni i utrzymania czystości w stajni

Codzienna praca w stajni polega na regularnym karmieniu koni i sprzątaniu boksów. By ją sobie ułatwić, warto zainwestować w sprzęty dobrej jakości. Gdy chodzi o karmienie, niezbędne będą wiadra, miarki do paszy i torby bądź siatki na siano. Te ostatnie zyskują na popularności, pozwalają bowiem z jednej strony spowolnić proces jedzenia i zapewnić stały dostęp do paszy objętościowej, co ma korzystny wpływ na układ trawienny koni, a z drugiej ograniczyć marnowanie siana przez wdeptywanie go w ściółkę. W paszarni przydadzą się szczelne pojemniki na pasze uniemożliwiające dostęp do nich gryzoniom. Pomocne są również tabliczki na boks z miejscem na wpisanie informacji o żywieniu i suplementacji każdego konia lub duża tablica o tym samym przeznaczeniu.

W kwestii utrzymanie czystości żadna stajnia nie obejdzie się bez porządnych wideł (metalowych do słomy i plastikowych do przesypywania trocin), łopaty, miotły i grabi. Do posprzątania po koniu na ujeżdżalni czy myjce niezastąpione są zestawy typu „mistboy” składające się z szufli i grabek. Niezbędna jest również solidna i pojemna taczka. By utrzymać higienę w stajni, co jakiś czas warto zdezynfekować boksy specjalnymi preparatami, a raz w roku odmalować ściany wapnem.

Wyposażenie siodlarni

W siodlarni zazwyczaj musimy pomieścić mnóstwo rzeczy na ograniczonej powierzchni, wato więc dobrze ją zorganizować, maksymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń. Pomogą w tym sprawdzone rozwiązania: wieszaki na ogłowia i derki, stojaki na siodła, skrzynki na szczotki i paki na sprzęt jeździecki. Wolne miejsce na ścianie można wykorzystać, montując tam półki i haczyki – radzi nasz rozmówca ze sklepu jeździeckiego Amigo.

Rzeczywiście, w siodlarni przechowuje się mnóstwo sprzętu do jazdy i pielęgnacji koni. Znajdziemy tam siodła i ogłowia, ochraniacze, czapraki, podkładki, kantary i uwiązy, szczotki, derki, lonże, baty i mnóstwo innych rzeczy, a także należące do jeźdźców kaski, buty i sztylpy. Każde siodło musi mieć swój wieszak lub stojak, zestaw szczotek dla poszczególnych koni najwygodniej przechowywać w przeznaczonych do tego skrzynkach. W siodlarni powinno się również znaleźć miejsce na rozwieszenie wilgotnych czapraków i derek oraz półki na drobniejsze przedmioty. W szkółkach jeździeckich warto zadbać o to, by miejsce do przechowywania sprzętów różnych koni było podpisane, dzięki czemu uniknie się zamieszania przy przygotowywaniu wierzchowców do jazd. By zaś uporządkować baty i palcaty, które często się gubią, dobrze zamontować na ścianie przeznaczony na nie wieszak. Porządna siodlarnia musi być czysta, schludna i uporządkowana, nie wolno również zapomnieć o dobrej wentylacji, by chronić wartościowy sprzęt przed pleśnią i wilgocią.



Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas