Materiał Partnera Jak wygląda przeciętny dzień na obozie jeździeckim dla młodzieży?

Jak wygląda przeciętny dzień na obozie jeździeckim dla młodzieży?

Obozy jeździeckie są uwielbiane przez młodych miłośników jazdy konnej. Pozwalają poprawić umiejętności jeździeckie oraz znaleźć przyjaciół mających taką samą pasję. Jednak zarówno młodzież, jak i ich rodzice mają obawy przed pierwszym wypadem na tego typu wyjazdy. Zwykle wynikają one z niewiedzy, w jaki sposób przebiega przeciętny dzień na tego typu obozie. Czy jest on dobrą zabawą, czy może wiąże się z koniecznością ciężkiej pracy w stadninie?

Jak przebiega dzień na obozie jeździeckim?

Poszczególne obozy jeździeckie mogą się od siebie nieco różnic, w zależności od indywidualnego ich charakteru. Jak wiadomo, obozy typowo sportowe dla zaawansowanych jeźdźców, będą bardziej skupiać się na doskonaleniu techniki, natomiast dla początkujących – podstawach jazdy oraz obyciu z koniem.

Schemat standardowego dnia na obozie jeździeckim:

  1. Pobudka około 7:00 (najczęściej dla kilku chętnych osób, które chcą pomóc w porannym karmieniu).
  2. Po ubraniu się, wraz z opiekunem grupa udaje się do stajni, gdzie szykuje się posiłek dla każdego konia, a następnie wypuszcza je na pastwisko.
  3. Następnie razem z pozostałymi uczestnikami obozu idzie się na śniadanie.
  4. Do obiadu odbywają się zajęcia w mniejszych grupkach, podczas których każdy siodła swojego konia i uczy się jazdy (lub doskonali ją) przez około 2 godziny. W większej grupie dzieli się czas – jedna grupa ma lekcję, druga czas wolny, a potem zmiana.
  5. Na obiad wszyscy udają się jednocześnie.
  6. Po obiedzie często odbywają się wyjazdy terenowe w zastępie.
  7. Wieczorem około 19:00 jest kolacja, a zaraz po niej młodzież udaje się na wieczorne karmienie koni.

Jedna z najciekawszych obozów jeździeckich odbywają się w malowniczej okolicy w miejscowości Krzywe. Ich corocznym organizatorem jest Masurian Tale – firma, której stadnina liczy wiele wyjątkowych i łagodnych koni różnych ras.

Co warto ze sobą zabrać na obóz?

Najważniejszą kwestia podczas przygotowań do obozu jeździeckiego jest oczywiście właściwe spakowanie się. Najważniejsze będzie zabranie własnego toczka oraz obuwia do jazdy konnej. Nie muszą to być modele ekskluzywne i kosztowne. W tańszych sklepach sportowych bez problemu odnajdzie się kaski i buty za mniej niż 100 PLN za komplet. Należy pamiętać, że jazda w terenie może odbywać się również w deszczowe dni, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie okrycie. Należy jednak unikać mocno szeleszczących deszczówek, gdyż konie są z natury płochliwe i mogą się ich bać.

Na obóz jeździecki warto również zabrać kilka drobnych przekąsek i artykuły codziennej higieny, gdyż stadniny często znajdują się na uboczach i nie ma możliwości częstego wyjścia do sklepu. Przydatny może okazać się sprej przeciw owadom, odstraszający zarówno komary, jak i groźne dla zdrowia kleszcze.

Podziel się