Materiał Partnera Czym powinna charakteryzować profesjonalna szkółka jeździecka?

Czym powinna charakteryzować profesjonalna szkółka jeździecka?

Nauka jazdy konnej jest przeżyciem dla każdej z trzech stron: trenera, konia i przyszłego jeźdźca. Warto, aby miejsce, na które się zdecydujemy w sposób profesjonalny świadczyło zarówno usługi nauki jazdy konnej, jak i odpowiednio zajmowało się zwierzętami, gwarantując im właściwą opiekę. Zobaczmy, czym powinna charakteryzować się dobra szkoła nauki jazdy konnej?

Stajnia, którą wybierzesz na miejsce rozpoczęcia przygody z jeździectwem, powinna być bezpieczna i profesjonalna. Aby mieć pewność, że właściciele i stajenni właściwie obchodzą się z końmi i odpowiednio traktują swoich klientów, warto zwrócić uwagę na parę wyznaczników jakości szkoły jeździeckiej:

  • Wygląd fizyczny koni
  • Wygląd stajni i boksów
  • Zachowanie się koni
  • Warunki techniczne, zaplecze szkółki
  • Sposób prowadzenia lekcji
  • Jakość osprzętu.

Profesjonalne miejsce, takie jak Stajnia WIHARA Katarzyny Prostko, będzie przede wszystkim czyste. Chodzi tu zarówno o same zwierzęta, jak i ich boksy (podstawa to czysta wyściółka, poidło, żłób, okno dla właściwej cyrkulacji powietrza i temperatury otoczenia).

Decydując się na szkołę jeździecką wybieraj miejsca sprawdzone

Dobrze jest, aby miejsce, w którym zdecydujemy się rozpocząć naukę jazdy konnej miało doświadczenie, posiadało dobrą opinię wśród znajomych, potrafiło okazać nam referencje, czy listy polecające.
Dobra stadnina będzie dbała o bezpieczeństwo i higienę koni dysponując osobnym siodłem, ogłowiem oraz szczotką do czyszczenia dla każdego konia. Warte uwagi są stajnie, które dbają o zaplecze szkółki. Nauka jazdy powinna odbywać się na zadbanym terenie, równym placu, oczywiście solidnie ogrodzonym.

Liczy się sposób prowadzenia lekcji i ich jakość

O wysokich kwalifikacjach świadczy zachowanie koni. Tam, gdzie zwierzęta wyglądają zdrowo, nie są płochliwe i strzygą uszami, tam na pewno są dobrze traktowane, właściwie pielęgnowane bez używania wobec nich przemocy. Konie aż nadto pobudzone, kłapiące zębami podczas siodłania, czy niereagujące na komendy, polecenia wydawane przez jeźdźca pod siodłem mogą odstraszyć nie tylko początkujących miłośników jazdy konnej.

Płacąc za lekcje żądaj maksymalnego skupienia trenera na twojej lekcji

Prowadzący zajęcia powinien przez całą lekcję (zwykle trwa ona około 45-60 minut) powinien być skupiony na swoim uczniu. Wszelkie czynności poboczne, takie jak poświęcenie uwagi swemu telefonowi, znajomym w pracy jest niedopuszczalne. Jeśli czujemy, że mimo starań, próby nauczenia trenera nas kolejnych sekwencji spełzają na niczym, trzeba zastanowić się nad tym, czy trener na pewno ma tak wielkie umiejętności dydaktyczne, jak nam się wydawało?
Najważniejszy jest dialog. Dlatego, jeśli jasno i wyraźnie poinformujemy, że nie odpowiada nam sposób prowadzenia zajęć przez przydzielonego nam opiekuna, a ten nie zmienia stosowanych technik, warto rozważyć zmianę trenera nauki jazdy konnej (lub szkoły). Szkoła dbająca o wysoki poziom merytoryczny lekcji pilnuje, by lekcja zawierała zarazem elementy teoretyczne i praktyczne. Czyli zanim zaczniemy uczyć się danych ruchów w siodle, trener wytłumaczy nam ćwiczenia, omówi np. jak właściwie ułożyć ciało w siodle, jak postępować z wodzami, strzemionami. Pamiętajmy, jazda konna ma być dla nas przede wszystkim przyjemnością, a nie źródłem frustracji.

Podziel się