Materiał Partnera Zdrowotne właściwości rosyjskiej herbaty – Iwan Czaj

Zdrowotne właściwości rosyjskiej herbaty – Iwan Czaj

Wiele osób jest smakoszami wysokiej jakości i dobrze wyselekcjonowanej herbaty. Rynek oferuje wiele rodzajów tego napoju: biała, zielona, czerwona, czarna, owocowa, ziołowa etc. Półki w herbaciarniach uginają się od różnorodnych odmian liściastych mieszanek. Czy Twój sklep ma już w asortymencie rosyjską Iwan Czaj, która ponownie powróciła do łask po wielu latach zapomnienia?

Czym jest napar z wierzbówki kiprzycy?

Okres XIX wieku bezsprzecznie należał do triumfu herbacianych napojów. Poza znanymi na szeroką skalę angielskimi oraz cejlońskimi naparami, w czołówce importerów znajdowała się także Rosja. Do mieszanek wykorzystywano właśnie wierzbówkę kiprzycę, od której pochodzi nazwa produktu – Iwan Czaj. Znana była także pod hasłem koporska herbata ze względu na wieś Koporje, w której napój cieszył się ogromną popularnością, a także russian tea. Mieszkańcy Europy niezwykle cenili ją za smak. Niestety pod koniec XIX wieku pojawiła się plotka, jakoby Rosjanie zatruwali mieszankę poprzez dosypywanie białej glinki. To sprawiło, że jej eksport znacząco zmalał, a na początku XX wieku produkcja została całkowicie zawieszona, natomiast plantacje przejęła azjatycka konkurencja.

Co ciekawe w składzie nie ma typowych liści herbacianych, a jedynie ziela wierzbówki. Są one jednak poddawane fermentacji na wzór klasycznej czarnej herbaty. Sposób ten podpatrzył jeden z importerów z kraju Tołstoja podczas transportu drogą morską produktu z Chin.

Jakie są właściwości Iwan Czaj?

Ludzie poza aspektem smakowym docenili napar ze względu na atrybuty zdrowotne. Jak wiadomo, wiele ziół wyróżnia to, że w pozytywny sposób oddziałują na samopoczucie. Nie inaczej jest z wierzbówką. Główny obszar występowania tej rośliny to Ałtaj. Ponadto istnieje wiele wariantów mieszanek, które można odnaleźć w ofercie hurtowni Altagreen, zajmującej się importem rosyjskiej herbaty. Wśród jej prozdrowotnych działań można wymienić między innymi:

  • uspokojenie,
  • wzmocnienie włosów oraz układu odpornościowego,
  • zmniejszenie ciśnienia krwi,
  • oczyszczenie organizmu z toksyn,
  • zapobieganie bólom głowy, stanom zapalnym, chorobom dziąseł,
  • poprawa trawienia.

To właśnie sprawa, że Iwan Czaj powinna się znaleźć w każdym sklepie zielarskim lub sprzedającym zdrową, ekologiczną żywność. Jest bogata w minerały takie jak: żelazo, miedź, mangan, a także w sporą ilość witaminy C.

Jak przygotowuje się mieszankę?

Okres kwitnienia wierzbówki przypada na czerwiec oraz lipiec. W tym czasie następuje zbiór młodych liści. Następnie pozostawia się je na kilka godzin do momentu zwiędnięcia i przystępuje się do procesu rolowania. Ma to sprawić, że liście puszczą sok. Dopiero po tej czynności następuje proces suszenia oraz fermentacji.

Podziel się