
W jaki sposób zgrzewa się rury polipropylenowe?
SklepyW instalacjach grzewczych lub wodnych najważniejsze są odcinki łączenia ze sobą dwóch rur bądź kształtki z rurą. Ich precyzyjne wykonanie pozwala uniknąć ewentualnych wycieków i późniejszych napraw. Wykorzystując komponenty polipropylenowe (PP) trzeba pamiętać, że można je ze sobą zespajać wyłącznie na gorąco. W tym celu wykorzystuje się kształtki elektrooporowe, zgrzewarki lub płyty grzewcze. W artykule przedstawiamy trzy różne metody.
Łączenie mufowe
To jeden z najpopularniejszych sposobów zgrzewania rur PP wykorzystywanych w instalacjach grzewczych oraz wodociągowych, inaczej nazywany również metodą polifuzyjną. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia – zgrzewarki, które można znaleźć między innymi w asortymencie hurtowni Kurek, mającej swoją siedzibę w Gądkach koło Poznania. Złączkę wraz z rurą należy dokładnie oczyścić oraz odtłuścić – ma to znaczenie dla poprawnego połączenia, jak i późniejszego przepływu medium. Kamienie grzewcze muszą z jednej strony wchodzić w kształtkę, a z drugiej nachodzić na rurę. Cechą charakterystyczną poprawnie wykonanego zgrzewu są powstałe wybrzuszenia na całym obwodzie kształtki. Ważne, aby temperatura otoczenia podczas łączenia tą metodą nie była niższa niż 5 stopni Celsjusza, ponieważ materiał komponentów może ulec skruszeniu.
Zgrzewanie doczołowe
W przypadku rur o dużych średnicach jest to najlepsza technika ich łączenia. Podobnie jak przy wyżej opisanej metodzie, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na czystość zgrzewanych ze sobą elementów oraz ich stabilne zamocowanie w celu zachowania współosiowości. Ważne jest również uchronienie rur od nadmiernego napromieniowania UV. Do zespojenia potrzebna jest płyta grzewcza o temperaturze 200-200 stopni Celsjusza, którą umieszcza się pomiędzy dwoma końcówkami rur. Czas nagrzewania powinien wynosić 10 sekund na każdy milimetr grubości ścianki. Następnie należy wyjąć płytę i zespolić ze sobą możliwie jak najszybciej elementy, szczególnie uważając na ich zabrudzenie, uszkodzenie bądź wystygnięcie materiału. Tak samo, jak w przypadku łączenia mufowego, tak również i tutaj oznaką poprawnego zgrzewu jest podwójne wybrzuszenie na obwodzie.
Zespajanie elektrooporowe
To z kolei jedna z najskuteczniejszych metod zgrzewania ze sobą rur polipropylenowych. Potrzebna jest jednak specjalna kształtka elektrooporowa, która w swojej konstrukcji zawiera zwinięty drut oporowy – to on stanowi element grzewczy. Pod wpływem przepływu prądu następuje jego rozgrzanie i stopienie się materiału. To skutkuje powstaniem trwałego połączenia, które nawet z upływem czasu nie traci na jakości. Jak w każdym innym przypadku, tak również i tutaj ważne są: właściwe przycięcie rur pod kątem prostym, ich stan techniczny oraz czystość komponentów. Dla zachowania równoległego połączenia najlepiej jest zastosować również specjalne uchwyty, które ustabilizują rury, zapobiegając tym samym obciążeniu kształtki, a także zgrzewu.