Artykuł sponsorowany Znaczenie stosowania mieszanek poplonowych

Znaczenie stosowania mieszanek poplonowych

Mieszanki poplonowe, wysiewane wkrótce po zbiorze roślin uprawy właściwej, zapobiegają wyjaławianiu gleby. Jest to najbardziej podstawowe uzasadnienie ich zastosowania, które wiąże się jednak również z wieloma innymi korzyściami. Warto więc zainteresować się tą formą użytkowania ziemi, zwłaszcza że tereny poplonów mogą ponadto zostać uznane za obszary proekologiczne.

Wraz ze wzrostem nacisku na wydajność gospodarstwa rolnego rośnie również ryzyko spadku jakości gleby w wyniku upraw monokulturowych. Jedną z konsekwencji takiego stanu rzeczy może być zaś np. konieczność zastosowania większych ilości nawozu, co odbija się w kosztach. Zwiększenie różnorodności gatunkowej dzięki mieszankom poplonowym pozwala uzyskać płodozmian sprzyjający utrzymaniu struktury gleby w dobrej formie. Jest ona zabezpieczona w ten sposób przed erozją i nie grozi jej wymywanie składników mineralnych. Następuje także redukcja zachwaszczenia, rośnie natomiast ilość próchnicy oraz azotu w glebie. Ta ostatnia zaleta wiąże się przede wszystkim z obecnością w mieszankach poplonowych roślin motylkowatych.

Skład mieszanek

Odpowiednia selekcja gatunków przeznaczonych do sporządzania tego typu mieszanek ma zbawienny wpływ na stan fitosanitarny gleby, co przekłada się na rzadsze występowanie ewentualnych chorób w uprawie wiodącej. W mieszankach poplonowych najczęściej znaleźć można m.in. rzodkiew oleistą, facelię błękitną, wykę siewną, seradelę, koniczynę aleksandryjską, a także grubonasienne rośliny bobowate czy gorczycę białą. W przypadku gorczycy pamiętać należy tylko o mechanicznym albo chemicznym zatrzymaniu wzrostu w momencie zakwitania, aby łodygi nie uległy zdrewnieniu – zaleca ekspert z produkującej nasiona rolnicze i paszowe firmy Agronas.

Spożytkowanie poplonów

Masę zieloną z poplonów można bowiem wykorzystać do spasania zwierząt tudzież jako nawóz do przeorania na zimę. Istnieje też możliwość obniżenia kosztów produkcji dzięki użyciu nieprzyoranych międzyplonów w charakterze mulczu. Reguluje on temperaturę gleby i spowalnia utratę z niej wody (ogranicza parowanie), redukując zarazem zachwaszczenie. Poprzez uleganie rozkładowi wzbogaca też glebę w materię organiczną i składniki pokarmowe, umożliwiając siew wiosenny bez orki.

Zasadniczym celem stosowania mieszanek poplonowych i płynącą z niego korzyścią jest stworzenie korzystnych warunków wzrostowych dla roślin następczych. Ważne jednak, by siew oraz uprzednia, płytka uprawa gleby miały miejsce jak najszybciej po zbiorze właściwym – obniży to ryzyko wystąpienia samosiewów poprzedniej uprawy oraz utraty wody.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas