Artykuł sponsorowany Jaki skład mają nawozy i w jakich formach są one dostępne?

Jaki skład mają nawozy i w jakich formach są one dostępne?

Każdy ogrodnik oraz rolnik powinien wiedzieć, jak ważną rolę w uprawie roślin odgrywają nawozy. Dzięki nim możliwe jest uzupełnianie gleby w składniki odżywcze, które następnie pobierane są przez rośliny. Proces ten sprawia, że mogą one rosnąć szybciej oraz być zdrowsze. Nawozy dostępne są w rozmaitych formach, a do tego różnią się od siebie zawartością poszczególnych pierwiastków i minerałów. Zatem jakie nawozy są dostępne na rynku i po co się je stosuje?

Jakie wyróżniamy formy nawozów?

Produktów przeznaczonych do nawożenia roślin jest bardzo wiele. Jedną z różnic, jaką można zaobserwować na pierwszy rzut oka, jest ich forma. Najczęściej sprzedawcy nawozów oferują nawozy płynne oraz granulowane. Te pierwsze sprzedawane są w butelkach o różnej pojemności. Zawarte w nich substancje należy rozpuścić w wodzie, a następnie podlać nimi glebę, na której znajdują się rośliny. Jako jedną z największych zalet nawozów płynnych wymienia się szybkość działania. Niestety płynne nawozy działają dość krótko, a co za tym idzie, nawożenie należy regularnie powtarzać.

Z kolei nawozy granulowane stosuje się w trakcie wegetacji roślin, a w niektórych przypadkach wczesną jesienią. Nie powinno się ich używać, gdy ziemia jest zamarznięta lub panuje susza. W tym drugim przypadku po prostu nie dojdzie do ich rozpuszczenia, zatem nie zostaną uwolnione do ziemi substancje mineralne. Granulowane nawozy działają wolniej od płynnych, aczkolwiek efekty ich działania widoczne są przez dłuższy czas. Tego typu preparaty charakteryzują się higroskopijnością.

Jakie substancje chemiczne zawierają nawozy?

Aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać oraz były odporne na choroby i inne szkodliwe czynniki, powinniśmy uzupełniać glebę w kilka podstawowych składników. Do nich zaliczają się azot, potas i fosfor. Wspomniane pierwiastki znajdziemy w wielu różnych nawozach. Jeśli konieczne jest dostarczenie kilku elementów w jednym czasie, warto zdecydować się na nawozy wieloskładnikowe. Charakteryzują się one tym, że zawierają w składzie kilka pierwiastków. Z kolei, gdy zależy nam na uzupełnieniu gleby w konkretny minerał, wówczas lepszą opcją będzie zastosowanie nawozów jednoskładnikowych. Wśród produktów znajdujących się w asortymencie oferowanym przez PPHU Agroboj z Grodziska Mazowieckiego znajdziemy między innymi:

  • nawozy azotowe,
  • nawozy potasowe,
  • nawozy fosforowe.

Nawozy azotowe pobudzają rośliny do wzrostu i przyczyniają się do rozwoju chlorofilu. Nawozy zawierające dużo azotu stosuje się wiosną i latem. Nawozy potasowe stosuje się, gdy chcemy uregulować wodną gospodarkę rośliny, a także asymilację dwutlenku węgla z powietrza. Potas należy dostarczać, jeśli roślina jest osłabiona lub zmaga się z chorobą. Z kolei nawozy fosforowe wykorzystuje się w celu poprawy rozwoju systemu korzeniowego roślin. Z tego względu zaleca się ich stosowanie po posadzeniu roślin.

Po co właściwie nawozimy rośliny?

Nawozy dają wiele korzyści roślinom. Przede wszystkim pozytywnie wpływają na wchłanianie przez nie składników odżywczych z gleby. Oprócz tego uzupełniają składniki mineralne niezbędne do życia roślinom i mają pozytywne działanie na jakość ziemi. Niektóre z nich zabezpieczają rośliny przed chorobami, a nawet przed działaniem niskich lub wysokich temperatur.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas