Artykuł sponsorowany Zalety nawożenia donasiennego roślin

Zalety nawożenia donasiennego roślin

Wielkość oraz jakość plonów zależą od właściwej pielęgnacji upraw. W tym celu powszechnie stosuje się różnego rodzaju nawozy. Zapewniają one właściwe odżywianie roślin w sytuacji, gdy zawartość potrzebnych składników jest w glebie niska. Nawożenie może odbywać się w początkowych fazach rozwoju i być stosowane na nasionach lub też później w postaci odżywek dolistnych. W tym artykule zastanowimy się nad zaletami tego pierwszego rozwiązania.

Dlaczego warto stosować nawożenie donasienne?

Prawidłowe odżywianie kiełka i siewki w przypadku niskiej zawartości składników odżywczych w glebie czy też w przypadki ich niewłaściwej proporcji jest trudne. Z tego też powodu ogromne znaczenie ma stosowanie nawozów donasiennych. Najlepsze efekty widoczne są w odniesieniu do mikroelementów, magnezu, katalizatorów reakcji biochemicznych. Stosowanie azotu i potasu nie ma tu natomiast znaczenia praktycznego.

Stymulacja systemu korzeniowego siewek daje lepszą podstawę do dalszego rozwoju roślin. To istotne przy intensywnych odmianach różnych gatunków roślin o zmniejszającym się systemie korzeniowym. Użycie nawozów donasiennych zwiększa ponadto efektywność pestycydów donasiennych czy stosowanych składników odżywczych.

Badania prowadzone w tym zakresie wyraźnie wskazują, że nawozy donasienne i powadzone z ich użyciem żywienie startowe roślin staną się w niedalekiej prędkości wymaganym zabiegiem agrotechnicznym.

Jak stosować nawozy donasienne?

Uniwersalnym rozwiązaniem jest stosowanie nawozu Danvit, którego producentem jest bydgoska firma Agreko. Może być on wykorzystywany do wszystkich roślin, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie, a przy tym zachowuje zawsze wysoką skuteczność.

Z jego użyciem możliwe jest traktowanie upraw nawozami, pestycydami oraz substancjami wzrostowymi. Jest przy tym pięćdziesiąt razy efektywniejszy niż tradycyjne nawożenie doglebowe. Składniki schelatowane wspomagają aktywność katalityczną enzymów kiełka i siewki. Hamowany natomiast jest rozwój chorób grzybowych występujących u kiełkujących nasion. Niezależnie od możliwości żywieniowych gleby, nawozy do roślin zapewniają optymalny wzrost oraz rozwój. Działanie Danvitu obejmuje ponadto:

  • opóźnienie wpływu suszy glebowej,
  • zwiększenie masy korzeniowej siewek,
  • mrozoodporność ozimin.

Siarka w składzie nawozu zapobiega natomiast nadmiernemu pobieraniu azotu.

Nawożenie donasienne przeprowadza się dwoma metodami. Pierwsza, rozdzielnie z pestycydami donasiennymi pozwala stosować maksymalną zalecaną dawkę nawozu, co daje najdłuższy okres prawidłowego odżywiania kiełka i siewki. Druga, łącznie z pestycydami donasiennymi, utrudnia zastosowanie wyższej dawki nawozu niż minimalna oraz większych stężeń pestycydów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas