Artykuł sponsorowany Zasadnicze różnice między rozsiewaczami jedno i dwutarczowymi

Zasadnicze różnice między rozsiewaczami jedno i dwutarczowymi

Wysokość i jakość plonów zależą głównie od efektu nawożenia. Niedokładnie wysiany nawóz oznacza dla rolników spore straty – zbędnie poniesione koszty za nawóz oraz obniżka plonów. Ponadto cena nawozów mineralnych jest wysoka, dlatego rolnicy starają się stosować je oszczędnie. Aby nawozić we właściwy sposób, niezbędna jest pomoc odpowiedniego sprzętu. Do wyboru są rozsiewacze jedno i dwutarczowe. Czym się różnią oraz jakie są ich zalety?

Rozsiewacz jednotarczowy – charakterystyka

Rozsiewacze jednotarczowe, nazywane także lejkami ze względu na stożkowy kształt, to tanie i stosunkowo proste maszyny. Ładowność zbiornika nawozowego takich rozsiewaczy to zazwyczaj od 300 do 500 kg, a ich mechanizm rozrzutowy, jak sama nazwa wskazuje, składa się tylko z jednej tarczy. Ponieważ wysiew następuje tylko z jednej strony maszyny, obsługa rozsiewaczy jednotarczowych wymaga od rolnika doświadczenia w regulacji symetrii wysiewu, która zależy m.in. od charakteru czy granulacji rozprowadzanego nawozu. Aby uzyskać jednakową odległość rozsiewu nawozu na lewą i prawą stronę rozsiewacza, konieczna jest zmiana miejsca dozowania nawozu na tarczę. Należy pamiętać, że pas rozrzutu nawozu w rozsiewaczach jest większy od szerokości roboczej. Rozsiewacze jednotarczowe mają stosunkowo niską masę i w związku z tym – niskie zapotrzebowanie mocy, dlatego sprawdzą się przede wszystkim na niewielkich gospodarstwach.

Rozsiewacz dwutarczowy – charakterystyka


Rozsiewacze dwutarczowe, nazywane również dwutalerzowymi, są maszynami bardziej zaawansowanymi technologicznie od rozsiewaczy jednotarczowych. Ładowność zbiornika nawozowego w tym przypadku to zazwyczaj od 500 do 1200 kg, z tą różnicą, że można jeszcze tę ładowność zwiększać poprzez montowanie specjalnych nadstawek. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie ładowności sięgającej nawet 3000 kg, jednak należy pamiętać o doborze odpowiedniego ciągnika. Zastosowanie aparatu dwutarczowego w tego typu rozsiewaczach umożliwia symetryczny rozsiew nawozu. Dodatkowo skuteczność rozsiewu zwiększona jest dzięki zastosowaniu w tarczach łopatek o różnej długości, które odpowiadają za rozrzut substancji zarówno daleko od maszyny, jak i za pokrycie środka pasa wysiewu. 

Dawkowanie nawozu w rozsiewaczach dwutalerzowych może być sterowane hydraulicznie za pomocą tzw. ślimaków lub grawitacyjnie przez otwory zsypowe. Z uwagi na sporą szerokość roboczą, rozsiewacze dwutarczowe doskonale sprawdzą się na dużych polach, pozwalając na oszczędność pracy i paliwa – dodaje ekspert z firmy HMS Agro Polska, zajmującej się dystrybucją maszyn rolniczych.

Rozsiewacz jedno czy dwutarczowy – który wybrać?

Wybierając odpowiedni rozsiewacz nawozu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest powierzchnia wysiewu. Jeżeli dysponujemy sporym obszarem do nawożenia, lepszym wyborem będzie rozsiewacz dwutarczowy i odwrotnie – jeżeli posiadamy niewielkie pole, w zupełności wystarczy rozsiewacz jednotarczowy. Należy rozpatrzyć także ładowność zbiornika rozsiewacza i wybrać taką, która będzie odpowiadała naszym potrzebom. Nie bez znaczenia jest także to, jakim ciągnikiem dysponujemy – jego moc powinna odpowiadać zapotrzebowaniu rozsiewacza, aby uniknąć przeciążenia i awarii maszyny. Ważna jest również cena rozsiewacza. Rozsiewacz jednotarczowy jest tanim rozwiązaniem, choć mniej wydajnym i mniej precyzyjnym. Rozsiewacz dwutarczowy natomiast jest stosunkowo droższy, lecz znacząco ułatwia osiągnięcie symetrii wysiewu. W tym przypadku istotny jest zysk z plonów – warto wybrać ten rozsiewacz, którego zakup będziemy w stanie w ten sposób pokryć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas