Artykuł sponsorowany Jaką rolę pełnią spinki w łańcuchach rolkowych?

Jaką rolę pełnią spinki w łańcuchach rolkowych?

Łańcuchy rolkowe są sprawdzonym sposobem przenoszenia napędu, stosowanym we wszelkiego rodzaju urządzeniach i pojazdach. Dzięki swej niewielkiej masie oraz dużej wytrzymałości gwarantują długą i bezawaryjną pracę niezależnie od warunków zewnętrznych czy obciążenia. Często wykorzystuje się je w maszynach rolniczych – ciągnikach lub kombajnach, a także we wszelkiego typu osprzęcie od kosiarek po rozrzutniki obornika.

 

Jak jest zbudowany łańcuch rolkowy i w jaki sposób się go montuje?

 

Łańcuchy rolkowe swoją niezawodność oraz wysoką użyteczność zawdzięczają prostej, lecz bardzo odpornej na uszkodzenia i zużycie konstrukcji. Składają się z ogniw, które mają budowę drabinkową. Tworzą je dwie ustawione równolegle do siebie płytki o kształcie prostokąta z mocno zaokrąglonymi rogami. Są one połączone ze sobą za pomocą dwóch znajdujących się na obu końcach tulejek z zamontowanymi na nich obracającymi się rolkami. Dzięki możliwości rotacji nie ulegają one szybkiemu wytarciu podczas kontaktu z zębatkami przekazującymi i odbierającymi moment obrotowy, zwiększając okres możliwej eksploatacji. Poszczególne ogniwa są ze sobą połączone przy pomocy płytek oraz łączących je sworzni. Płytki te są umieszczane na zewnątrz, a sworznie wchodzą do wnętrza tulejek, co pozwala na dość swobodne zaginanie łańcucha.

 

Prawidłowo zamontowany łańcuch powinien być odpowiednio naciągnięty, umożliwiając pracę z odpowiednią prędkością, zmniejsza ryzyko jego uszkodzenia, a także korzystnie wpływa na żywotność. Najprostszym sposobem montażu łańcucha jest chwilowa zmiana pozycji koła napędzanego lub napędowego i zbliżenie ich do siebie tak, by dało się go na nie założyć. W większości przypadków taki zabieg jest jednak niemożliwy, a jedynym rozwiązaniem pozostaje wykorzystanie spinek do łańcucha rolkowego, co pozwala na trwałe połączenie ze sobą dwóch skrajnych ogniw.

 

Rodzaje spinek do łańcuchów rolkowych

 

Elementy przeznaczone do łączenia łańcuchów rolkowych są oferowane zarówno jako spinki, jak i półspinki. Użycie spinek zastępuje całe ogniwo łańcucha, składając się z dwóch sworzni trwale połączonych z jedną z płytek oraz płytki demontowalnej wraz z częściami, które blokują ją po założeniu. W przypadku półspinek mamy do czynienia z elementami zbudowanymi z płytek połączonych z jednej strony za pomocą tulejki z rolką, a z drugiej sworzniem, co sprawia, że ich powierzchnia jest odpowiednio załamana, tak by oba końce ogniwa miały odpowiednią szerokość.

 

Spinki i półspinki do łańcuchów rolkowych oferowane m.in. przez sklep internetowy RAI-BUD występują w różnych wersjach mocowania sworzni. Dostępne są ogniwa spinek z piórkiem, które jest nasuwane w wyżłobiony w sworzniu rowek i działa jak element sprężysty, rozginając się nieco podczas montażu. Spinki i półspinki występują również w wariantach z zawleczkami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas