Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo nawozić warzywa?

Jak prawidłowo nawozić warzywa?

Uprawa własnych warzyw to wyzwanie, którego nie każdy chce się podejmować. Przydomowy warzywnik wymaga bowiem dużych nakładów pracy związanych z prawidłową pielęgnacją. Jego prowadzenie daje jednak ogromną satysfakcję oraz dostęp do świeżych i zdrowych produktów. Pamiętać jednak należy, że warzywa to rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych i potrzebują regularnego nawożenia.

Nawożenie jako element pielęgnacji

Nawożenie to wraz z podlewaniem kluczowe elementy uprawy roślin, w tym także warzyw. Przeprowadzane jest zarówno na dużych plantacjach, jak i w przydomowych warzywnikach. Zabiegi te są niezbędne ze względu na wysokie wymagania pokarmowe warzyw, których gleba nie jest w stanie w pełni zaspokoić. Wśród najprostszych nawozów wymienić możemy kompost lub obornik. Dobrym rozwiązaniem jest wymieszanie jednego z nich z glebą przed założeniem warzywnika. Tego rodzaju nawożenie korzystnie wpłynie na produkcję próchnicy, strukturę gleby oraz jej stosunki wodno-powietrzne, czyli warunki decydujące o tym, jak obfity będzie plon.

Właściwa pielęgnacja upraw oznacza przestrzeganie kilku zasad, również w zakresie żywienia roślin. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, by nowalijki nie były zbyt intensywnie nawożone azotem, gdyż mogą wówczas powstawać szkodliwe dla człowieka azotyny. Negatywny wpływ będzie też mieć przenawożenie, którego skutkiem będzie utrudnianie pobierania jednych składników przez inne. Dawka nawozu musi zostać dostosowana do rodzaju gleby w naszym ogródku warzywnym. Na glebach piaszczystych dawki odżywek powinny być mniejsze niż w przypadku cięższego podłoża. Ponadto warto pamiętać o stosowaniu naprzemiennie nawozów mineralnych oraz organicznych, co pozwoli zasilić zarówno rośliny, jak i ziemię.

Warzywa strączkowe i cebulowe

Niezwykle ważnym aspektem żywienia roślin jest dostarczenie im niezbędnych makroelementów oraz mikroelementów. Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych produktów, które możemy wykorzystać w tym celu, między innymi seria nawozów dolistnych Grinlist firmy Agreko. Istotne jest jednak, aby dawkowanie było odpowiednio rozłożone w czasie i wiązało się z dostarczeniem odpowiednich składników odżywczych dla danego etapu rozwoju upraw. Nieco inaczej będzie to bowiem wyglądało w przypadku warzyw cebulowych takich jak cebula, por czy czosnek, a inaczej u warzyw korzeniowych, w tym marchwi, pietruszki, selera, buraka ćwikłowego, pasternaku. Możemy korzystać tu z odżywek przeznaczonych dla konkretnej grupy roślin, jednak jeśli w naszym ogrodzie znajduje się wiele różnych warzyw, które uprawiamy na własny użytek, lepszym rozwiązaniem będą uniwersalne preparaty.

Dolistnie dokarmianie warzyw cebulowych powinno obejmować pięć oprysków. Pierwszy wykonywany w fazie 3-6 liści z użyciem nawozu wieloskładnikowego oraz roztworu nawozowego ze schelatowanym manganem, a także odpowiedniego fungicydu i insektycydu. Ten sam zabieg przeprowadzamy około 10-14 dni później, natomiast kolejne opryski powinny dzielić odstępy dwóch tygodni. Od trzeciego oprysku stosować należy także dodatkowo nawóz zawierający miedź. Żywienie warzyw korzeniowych wymagać będzie czterech oprysków, przy czym pierwszy ma miejsce co najmniej 3 tygodnie po wzejściu roślin. Tu również wieloskładnikowy preparat uzupełniony jest roztworami nawozowymi manganu oraz boru. Podczas kolejnych oprysków (co 2 tygodnie) stosowany jest nawóz wieloskładnikowy oraz dodatkowe środki zawierające mangan, cynk, miedź oraz bor. Przy każdym nawożeniu stosowane być powinny także fungicydy i insektycydy. Pamiętajmy, aby przy tworzeniu mieszanek nawozowych przestrzegać instrukcji producenta nawozów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas