Artykuł sponsorowany Trawnik z rolki – jak przygotować go do zimy?

Trawnik z rolki – jak przygotować go do zimy?

Spędziłeś całe lato kosząc swój trawnik z rolki i ciesząc się tym, jaki jest bujny i zielony. Było to idealne miejsce na plenerowe grille, przyjęcia urodzinowe, rozbicie dziecięcego namiotu i inne spotkania. Teraz robi się chłodno, a ty chcesz chronić swój trawnik, by na wiosnę wyglądał tak samo pięknie. Jakie prace powinieneś wykonać jesienią? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci przygotować trawnik z rolki do zimy.

Trawniki z rolki zyskują coraz większą popularność. Pozwalają cieszyć się bujną, zieloną trawą w stosunkowo krótkim czasie. Nie wymagają tak dużych nakładów pracy, jak trawnik zakładany tradycyjną metodą. Jeżeli jednak chcesz, by przetrwał do następnego roku, musisz odpowiednio przygotować go do zimy.

Koszenie

To podstawowy zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu powierzchnia trawy jest równa i ma odpowiednią wysokość. Rośliny szybciej rosną, krzewią się i są odporne na szkodniki. Gdy temperatura spada, trawnik z rolki wystarczy kosić co dwa tygodnie. Ostatni zabieg warto wykonać kilka dni przed pierwszym przymrozkiem. Jeżeli rolkę położyliśmy wiosną, trawę przycinamy na 2-3 cm, a jeśli jesienią – na 4 cm. Zimą, pod zbyt długimi źdźbłami przygniecionymi przez śnieg, może rozwinąć się pleśń śniegowa.

Do trawników z rolki najlepiej używać kosiarki o ostrych nożach, wyposażoną w kosz. Jeżeli go nie mamy, skoszoną trawę trzeba dokładnie wygrabić.

Nawożenie

By odpowiednio zabezpieczyć trawnik z rolki przed ujemnymi temperaturami, nie można zapomnieć jesienią o nawożeniu. Sięgnij po nawozy z dużą dawką potasu i fosforu – zwiększą odporność trawy na mróz i wspomogą rozwój systemu korzeniowego. Stosuje się je na przełomie sierpnia oraz września i jest to ostatnie nawożenie przed wiosną.

Pamiętaj, by jesienią nie używać nawozów azotowych. Pierwiastek ten pobudza trawę do wzrostu, co opóźnia wejście w okres spoczynku. Pierwsze przymrozki mogą wtedy spowodować duże szkody – tłumaczy ekspert z firmy Green Flor.

Wertykulacja i aeracja

We wrześniu możesz jeszcze przeprowadzić ostatnie napowietrzanie trawnika z rolki. Na każdym metrze kwadratowym warto wykonać ok. 400-500 nakłuć. Aeracja zapobiega nadmiernemu parowaniu wody, poprawia działanie nawozów, podnosi temperaturę gleby w warstwie korzeniowej i pomaga trawie się zregenerować.

Wertykulacja pomoże z kolei zapobiec pleśni śniegowej. Na początku listopada lekko wyczesz trawę z rolki ostrymi grabiami. Usuniesz tym samym filc, który powstaje z obumierających pędów traw, resztek skoszonej trawy i wieloletnich chwastów. Regularnie zgrabiaj także liście opadłe z drzew.

Gdy już nadejdzie zima pamiętaj, by nie spacerować po trawniku z rolki. Ubijasz w ten sposób śnieg, a na powierzchni trawy powstaje lód. Stąd już tylko krok do powstania pleśni. Odśnieżając chodnik czy podjazd lepiej nie wrzucaj śniegu na trawę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas