Artykuł sponsorowany Dla jakich gospodarstw polecana jest lucerna?

Dla jakich gospodarstw polecana jest lucerna?

Jedną z najbardziej wartościowych pasz dla zwierząt hodowlanych jest ta, w której składzie znajduje się lucerna. Roślinę tę wykorzystuje się między innymi do produkcji suszu, ale również siana oraz sianokiszonki. Lucerna jest jednak zaliczana do wymagających roślin. Jakie zasady należy spełnić przy jej wysiewie? Dla jakich gospodarstw jest szczególnie polecana? Sprawdź, co warto wiedzieć.

 

Dlaczego warto uprawiać lucernę?

 

Korzyści z uprawy lucerny jest bardzo dużo. Jedną z głównych, przemawiających za wyborem tej rośliny jest znaczna zawartość białka. W praktyce oznacza to, że ma go ona znacznie więcej niż równie popularne:

  • owies,
  • koniczyna.

 

Postawienie na lucernę dla właścicieli gospodarstw oznacza uzyskanie znacznie lepszej jakościowo zielonki. Specjaliści z takich firm, jak Agro-Ins, podkreślają, że jest to uniwersalna roślina. Nadaje się bezpośrednio do karmienia trzody, ale również wysuszenia czy zakiszenia. Duża zawartość białka oraz możliwości wykorzystania lucerny to jednak nie wszystko. W gospodarstwach, gdzie podjęto decyzję o zaoraniu lucerny, odnotowuje się znaczny wzrost azotu – wszystko dzięki jego dużej zawartości w korzeniach rośliny. Lucerna jest zatem wykorzystywana nie tylko jako roślina, która może posłużyć za idealny pokarm dla zwierząt. Ma również właściwości wzbogacające glebę.

 

Jakie są najlepsze warunki do uprawy lucerny?

 

Lucerna zaliczana jest do grupy roślin o silnym układzie korzennym. Warto jednak zadbać o odpowiednie warunki, w których jej uprawa będzie naprawdę korzystna. Roślina najlepiej radzi sobie w przypadku gleby, której pH zbliżone jest do odczynu obojętnego – na poziomie 6,7-7,2. Jeżeli ziemia jest zbyt kwaśna, wówczas można zastosować pewne działania, dzięki którym dostosuje się w odpowiedni sposób pH. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie metody wapnowania, przynajmniej na pół roku przed planowanym sianiem rośliny. Warto również zastosować nawozy bogate w fosfor oraz potas. Sprawdzonym sposobem na poprawę warunków przed wysiewem lucerny jest wzbogacenie ziemi obornikiem. Ponadto kluczowym elementem w prawidłowym wzroście lucerny jest wilgotność gleby, który powinna być umiarkowana.

 

Lucerna jest rośliną, która nie tylko dostarcza niezbędnego pokarmu dla zwierząt hodowlanych. Dzięki jej zastosowaniu w znaczącym stopniu można wpłynąć na glebę, a tym samym zwiększyć przyszłoroczne plony innych roślin sadzonych w jej miejsce. Poleca się ją gospodarstwom, którym zależy na licznych zbiorach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas