Materiał Partnera Techniki galwaniczne

Techniki galwaniczne

Dbanie o maszyny rolnicze oraz przemysłowe to nie tylko regularne przeglądy i badania techniczne. To także dbanie o to jak wyglądają i regeneracja ich najdrobniejszych elementów. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale wpływa na funkcjonowanie całego urządzenia. Techniki galwaniczne pomogą zadbać o poszczególne elementy maszyny od silnika, drobnych elementów różnych układów po karoserię.

Decydując się na wybór zakładu mającego dbać o nasze maszyny, warto wybrać taki, który zaoferuje kompleksowe usługi. Zakład naprawczy mechanizacji rolnictwa, którego właścicielem jest pan Jan Kucharski, już od 1984 roku oferuje swoje usługi mieszkańcom wielkopolski. W odpowiedzi na zmieniające się zapotrzebowanie naszych klientów nieustannie rozwijamy się i inwestujemy w specjalistyczne narzędzia oraz maszyny. Poznajemy nowoczesne metody i techniki napraw maszyn rolniczych, co pozwala nam zdobywać kolejnych zadowolonych klientów.


Techniki galwaniczne, co kryje się pod tym terminem?

Galwanizacja to wytworzenie przylegających cienkich powłok metalicznych i umieszczenie ich na innym metalu. Najpopularniejsze dziś są chromowanie, niklowanie, złocenie, cynkowanie, cynowanie oraz miedziowanie. Do wytworzenia takiej powłoki wykorzystuje się zjawiska elektrochemiczne, które powstają, gdy prąd przepływa między elektrodami umieszczonymi w tak zwanej kąpieli galwanicznej. Podstawową zaletą galwanicznych powłok jest to, że zazwyczaj są one naprawdę cienkie, co jest bardzo ważne przy regeneracji drogich części lub elementów niewielkich rozmiarów. Dzięki wykorzystaniu tej metody można regenerować prowadnice zaworów, elementy wału rozrządu czy łożysk tocznych. Pozwala to na ograniczenie kosztów eksploatacji maszyny. Powłoki te zazwyczaj są twarde oraz odporne na ścieranie. Jednak najważniejsze jest to, że nie mają one wpływu na strukturę tego, co się nimi powleka. Są to jednak dość złożone procesy i wymagają dużej precyzji podczas pracy, szczególnie przy elementach o skomplikowanych kształtach.

Rodzaje metali wykorzystywanych w procesie galwanicznym

Proces galwaniczny jest procesem skomplikowanym, który wymaga skrupulatnego przestrzegania parametrów technologicznych, skomplikowanego sprzętu oraz wiedzy i doświadczenia ze strony osób przeprowadzających ten zabieg. W naszym zakładzie pracujemy w specjalistycznym laboratorium, aby szczegółowo opracować wszelkie procedury wykonania tego zabiegu w trakcie napraw Państwa maszyn. Warstwę metalu nakładamy wykorzystując proces elektrolizy. Podstawową metodą naprawy i zabezpieczania przed korozją części maszyn rolniczych jest chromowanie. Chrom bardzo dobrze przyczepia się do powłok, ma gładką powierzchnię i jest odporny na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych. Chromowanie z wykorzystaniem powłok porowatych wykorzystywane jest do naprawy pierścieni tłokowych czy tulei cylindrów. Nieco mniej twardą powłoką jest powłoka niklowa, która spełnia funkcję dekoracyjno-ochronną. Jest plastyczna z połyskiem. Nakłada się ją na wały korbowe, elementy zaworów i tłoków.

Opracowanie:

Zakład naprawczy mechanizacji rolnictwa

Pniewy , Konińska 18

Podziel się