Artykuł sponsorowany Podstawowe sposoby smarowania maszyn rolniczych

Podstawowe sposoby smarowania maszyn rolniczych

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek gospodarstwa rolnego, które nie byłoby wyposażone w różnego rodzaju maszyny. Choć urządzenia stosowane zarówno do pracy w polu, jak i obsługi gospodarstwa są bardzo przydatne i usprawniają pracę, wymagają również odpowiedniej konserwacji - przede wszystkim regularnego smarowania. Odbywa się ono zazwyczaj automatycznie przy użyciu tak zwanych układów centralnego smarowania.

Układ centralnego smarowania – co to takiego?

- Układ centralnego smarowania to nic innego jak sieć połączonych ze sobą urządzeń, których zadaniem jest regularne, automatyczne dostarczanie środków smarnych w odpowiednich ilościach do konkretnych punktów pracującej maszyny lub zespołu maszyn – wyjaśnia specjalista firmy UCS - Sercem instalacji jest sterowana elektronicznie pompa. To z niej przewodami smar transportowany jest do innych elementów, takich jak rozdzielacze, łączniki i dozowniki.

Układ jednoliniowy

Jak sama nazwa wskazuje układ jednoliniowy składa się z jednego elastycznego przewodu, który w sposób szeregowy łączy pompę tłoczącą smar z dozownikami i rozdzielaczami umieszczonymi w konkretnych punktach maszyny. Dodatkowo w układzie stosowany jest tak zwany system redukujący, odpowiedzialny za odpowietrzanie układu i wyrównywanie ciśnienia w jego wnętrz. Dzięki redukcji nie dochodzi do rozszczelnienia lub uszkodzenia przewodu.

Układ dwuliniowy

W dużej mierze tego typu układ centralnego smarowania jest podobny do układu liniowego. Główną różnicę stanowi fakt, że zamiast jednego, stosuje się dwa równoległe do siebie przewody dostarczające smar. W ten sposób możliwe jest utrzymanie stałej pracy układu, ponieważ kiedy jeden z przewodów dostarcza smar do pozostałych elementów układu, drugi pełni funkcję odpowietrzenia, regulując w ten sposób ciśnienie wewnątrz instalacji. Tego typu układy stosowane są w maszynach lub zespołach maszyn, w których co najmniej 200 punktów wymaga smarowania.

Układ progresywny

W przeciwieństwie do wyżej opisanych układów, w układzie progresywnym smar nie jest tłoczony przewodem bezpośrednio do punktów smarowania w sposób szeregowy. Pompa podłączona jest do sieci przewodów przypominających drzewo – główny przewód zakończony jest rozdzielaczem pierwszego stopnia, z którego odchodzą kolejne, pomniejsze przewody. Ilość rozdzielaczy oraz ich odnóg uzależniona jest od ilości punktów smarowania. Dużą zaletą układów progresywnych jest to, że można je łatwo rozbudowywać o kolejne urządzenia bez konieczności dużego ingerowania w dotychczasowy rozkład rozdzielaczy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas