Materiał Partnera Jak dbać o użytki zielone?

Jak dbać o użytki zielone?

Pielęgnacja łąk i pastwisk to niełatwe zadanie! Jeśli wcześniej nie miałeś okazji dbać o użytki zielone, pewnie nie masz pojęcia, jak wiele pracy wymaga utrzymanie ich w dobrej kondycji. Co zrobić, aby oszczędzić czas i mimo wszystko zadbać o łąki lub pastwiska? Zakup profesjonalne maszyny rolnicze, które ułatwią ci wszystkie niezbędne zabiegi agrotechniczne!

Dlaczego należy dbać o użytki zielone?

Błędem jest myślenie, jakoby użytki zielone nie wymagały żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli pozostawi się je w nienaruszonym stanie, rośliny nie będą w dobrej kondycji i nie nadają się do skarmiania zwierząt. Kluczowe jest przygotowanie podłoża, aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać, a następnie regularne ich koszenie. Wbrew pozorom, nawet zwykłe, polne gatunki trawy wymagają pielęgnacji! Można już na pierwszy rzut oka ocenić, które łąki i pastwiska są zadbane, a które pozostawione „same sobie”. Użytki zielone, na których nie wykonuje się zabiegów agrotechnicznych przy pomocy profesjonalnych maszyn rolniczych, są pełne suchych, martwych szczątków roślin oraz inwazyjnych chwastów.

Jakie zabiegi są potrzebne?

Pierwszym etapem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie gleby. W przypadku małych powierzchni doskonale sprawdzi się glebogryzarka, lecz na rozległych użytkach zielonych lepszym i szybszym rozwiązaniem jest zastosowanie brony talerzowej. Teren należy wyrównać i usunąć wszystko to, co może utrudniać późniejsze pokosy np. duże kamienie. Czasami konieczne jest wyeliminowanie inwazyjnych gatunków roślin, poprzez wcześniejsze zastosowanie herbicydów. Kiedy gleba jest już wolna od chwastów i dobrze przygotowana, można wysiać mieszankę traw. Po ukształtowaniu się runi, może okazać się konieczne stosowanie podsiewów oraz nawożenie. Koszenie użytków zielonych osłabia wzrost roślin starej darni, a stwarza lepsze warunki do wzrostu młodych traw. Niektóre suche rejony wymagają dodatkowego nawadniania, szczególnie przed wykształceniem się mocnej runi. Maszyny rolnicze dostosowane do pielęgnacji użytków zielonych możesz znaleźć w ofercie firmy Agromarket Jaryszki, której przedstawiciele zajmują się również profesjonalnym doradztwem.

Jak skutecznie nawozić?

Nawożenie użytków zielonych to dość rozległy temat. Większość łąk i pastwisk wymaga regularnego stosowania nawozów azotowych, w celu zwiększenia wartości odżywczej roślin. Pamiętaj, że szkodliwy jest zarówno niedobór nawozów, jak i ich nadmiar. Do aplikacji nawozów wykorzystuj profesjonalne maszyny, które zagwarantują równomierne rozłożenie nawozu. Ilość i rodzaj nawozu musi być zawsze dostosowany go gatunków wysianych traw.

Opracowanie:

Agromarket Jaryszki

Żnin , Gnieźnieńska 3

Podziel się