Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę wybierając agregat uprawowy do gospodarstwa?

Na co zwrócić uwagę wybierając agregat uprawowy do gospodarstwa?

Agregat uprawowy jest jedną z ważniejszych maszyn, potrzebną w każdym gospodarstwie. Pozwala on na dokładne spulchnienie i rozdrobnienie gleby. Czyli inaczej mówiąc, przygotowuje pole pod siew. Wybór odpowiedniego agregatu z pewnością zależy od wielkości gospodarstwa, mocy ciągnika oraz od specyfiki pól i profilu, gdyż inna konstrukcja maszyny będzie lepiej sprawdzała się przy zbożach, a inna przy kukurydzy czy warzywach.

Wielkość gospodarstwa i moc ciągnika

Każdy rolnik wie, że od dobrze uprawionej gleby, będzie zależała wysokość plonów. Jest to szczególnie ważne w przypadku ciężkiej i zwartej ziemi, która wymaga dobrego spulchnienia oraz napowietrzenia. Jeżeli pole nie będzie dostatecznie dobrze uprawione to znacząco wpływanie na jakość wschodów roślin i zbóż, co już na starcie powoduje obniżenie dochodów rolników. Jedną z ważniejszych maszyn, która znacząco przyczynia się do utrzymania ziemi w dobrej kulturze jest agregat uprawowy od profesjonalnej firmy Hydro-Masz z Zapola koło Sieradza, która proponuje różnorodne sprzęty rolne uprawowe i uprawowo-siewne o różnej szerokości roboczej i zaopatrzone w wały strunowe.

Agregat jest maszyną uniwersalną, która oprócz przygotowania pól pod siew, sprawdza się również w zastosowaniu do obróbki wstępnej np. pól po rzepaku. Jeżeli agregat uprawowy będzie odpowiednio dobrany do wielkości gospodarstwa, to zapewni efektywną realizację wszelkich zamierzonych upraw na polach. Im większe gospodarstwo rolne, tym wyższej mocy ciągnik jest w nim obecny, aby zdążyć na czas z wykonaniem wszelkich zabiegów agrotechnicznych. W związku z tym, także szerokość agregatu powinna być determinowana przez ilość koni mechanicznych traktora. Ogólnie przy agregatach uprawowych o prostej budowie, przyjmuje się przelicznik około 15-20 KW, na każdy metr bieżący maszyny. Z kolei w przypadku bardziej rozbudowanych maszyn, często o rozkładanych i wzbogaconych w różne wały lub przy glebach szczególnie ciężkich, mniej piaszczystych, wiadomym jest, że ten przelicznik wzrasta, nawet do 40 KW/m.

Konstrukcja agregatu i jego przeznaczenie

Wybierając agregat trzeba wziąć pod uwagę także indywidualne cechy gospodarstwa oraz posiadany park maszynowy. Jeżeli nie posiadasz talerzówki lub grubera, to agregat uprawowy może posłużyć Ci również jako maszyna do obróbki wstępnej, pożniwnej pól lub uprawie bezorkowej. Wiele zależy również od zasiewanych upraw oraz utrzymania gleby w dobrej kulturze. Jeżeli w Twoim gospodarstwie uprawiasz warzywa, to potrzebujesz agregat uprawowy o bardziej precyzyjnej konstrukcji, gdyż ziemia musi być równo uprawniona i bardzo rozdrobniona.

Optymalizując wszelkie parametry maszyny z firmy Hydro-Masz, pod kątem wielkości uprawy, możesz mieć pewność, że dokonasz dobrego wyboru, najbardziej odpowiadającego specyfikacji gospodarstwa, a także otrzymasz sprzęt z najlepszej jakości materiałów. W ofercie znajdziesz agregaty uprawowe o różnej szerokości roboczej mieszczącej się zakresie od 1,8 do 4,6 metra oraz agregaty uprawowo-siewne o szerokości roboczej 2,7 i 3,0 metra. W skład wyposażenia takiej maszyny wchodzą: wałki tylne strunowe 300mm mocowane przegubowo za pomocą ramek pomocniczych oraz wałek przedni strunowy 300mm (tylko w agregacie o szerokości 2,8m). Co więcej, firma Hydro-Masz posiada w swojej ofercie również inne maszyny rolnicze własnej produkcji, a także jest jedynym przedstawicielem i dystrybutorem w Polsce ciągników TYM i McCormick.

Opracowanie:

Hydro-Masz Sp. z o.o. Sp.k.

Zapole 79 lok. 5

Podziel się