Materiał Partnera Możliwości wykorzystania kukurydzy w gospodarstwie domowym

Możliwości wykorzystania kukurydzy w gospodarstwie domowym

Użyteczność kukurydzy i jej przetworów nie ogranicza się wyłącznie do kuchni. Różnego rodzaju wyroby kukurydziane znajdują też zastosowanie jako środki czyszczące i pasza dla zwierząt. Rosnąca wraz z popularnością dostępność kukurydzianych produktów poszerza też zakres jej zastosowania. Przyjrzyjmy się bliżej sposobom wykorzystania kukurydzy w gospodarstwie domowym.

Dieta bezglutenowa

Przetwory kukurydziane otrzymywane są w procesach suszenia i przemiału przeprowadzanych w młynach takich jak Ol-Corn. W kuchni wykorzystywana jest kukurydza w przetworzonej postaci oraz formie ziaren, najczęściej w puszkach. W sklepach dostępne są również całe kolby.

Największym atutem tej rośliny uprawy jest jej bezglutenowy skład. Z tego też powodu kasza kukurydziana zastępuje inne odmiany tego produktu w diecie osób, które glutenu nie tolerują. Jednak kukurydza będzie dla nich bezpiecznym produktem w każdej swojej postaci. Niezwykle popularna jest jako przekąska – popcorn to obowiązkowy element niemal każdego wyjścia do kina. Smacznym produktem, są płatki kukurydziane. Mają jednak niską zawartość składników odżywczych. Sama kukurydza ma ich jednak wiele i dlatego jest częstym składnikiem różnego rodzaju mieszanek warzywnych, sałatek oraz farszów. To popularny element dań z kuchni meksykańskiej.

Przetwory kukurydziane są tak atrakcyjnym składnikiem diety również ze względu na wysoką zawartość błonnika. Mają go aż dwa razy więcej niż pszenne odpowiedniki.Odpady kukurydziane

Każdy proces produkcyjny wiąże się z tworzeniem odpadów. Przetwarzanie kukurydzy nie jest wyjątkiem. Powstały w ten sposób zarodek kukurydziany wykorzystywany jest do wyrobu oleju kukurydzianego. Olej ten, jak inne oleje roślinne, zawiera cenne składniki odżywcze. Wykorzystywany jest jako dodatek do sałatek, sosów i kanapek. Zastosowanie znalazł też w kosmetologii – jego działanie ma wpływ na zdrowie włosów i skóry.

Nie tylko jedzenie

Liczne zalety produktów kukurydzianych sięgają dalej niż kuchnia i diety. Mąka kukurydziana wysoko ceniona jest też przez kosmetologów. Zastosować ją możemy w różnych pracach domowych, gdzie doskonale sprawdza się jako środek czyszczący.

Karty do gry mogą łatwo ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu. Ratunkiem w przypadku tego pierwszego będzie właśnie mąka kukurydziana. Wystarczy umieścić karty w woreczku z mąką i przez kilka minut potrząsać, a po wyjęciu wytrzeć ściereczką. Produkt ten świetnie sprawdzi się też w przypadku maskotek, które mogą zniszczyć się podczas prania w pralce. W tym przypadku należy wetrzeć w maskotkę mąkę i dokładnie wyczesać. Ten sam sposób zastosujemy w czyszczeniu dywanu. Mieszanka mąki kukurydzianej i wody będzie doskonałym środkiem do czyszczenia srebrnych przedmiotów.

Podziel się