Artykuł sponsorowany Młóto browarniane w żywieniu trzody chlewnej

Młóto browarniane w żywieniu trzody chlewnej

Dobór odpowiedniej paszy jest jednym z głównych czynników decydujących o powodzeniu hodowli zwierząt. Stosunkowo nową pozycją w tej kategorii jest tak zwane młóto browarniane, stosowane między innymi w żywieniu trzody chlewnej. Czym jest ten rodzaj paszy i skąd bierze się coraz większe zainteresowanie nim wśród hodowców? Dlaczego warto je stosować i na jakie kwestie należy zwrócić uwagę?

Czym jest młóto browarniane?

Młóto browarniane to nazwa odpadów zbożowych z produkcji piwa. Składają się na nie nierozpuszczalne składniki zacieru, czyli kiełki, łuski, drobiny słodu oraz osad, powstające w kadzi filtracyjnej.

Przez lata młóto było praktycznie niewykorzystywane, a ponieważ w procesie produkcji piwa powstawało go bardzo dużo, jego utylizacja była dla browarów bardzo dużym problemem – wyjaśnia przedstawiciel firmy Domino, dystrybutor wysokiej jakości młóta – Dopiero stosunkowo niedawno przeprowadzono badania wartości odżywczych młóta i wykazano, że stanowi ono bardzo cenne źródło białka dla zwierząt hodowlanych. Znane jest przede wszystkim jako pasza dla krów mlecznych ze względu na swoje właściwości mlekopędne, może jednak być skarmiane maciorom niskoprośnym, które posiadają bardzo specyficzne wymagania względem karmy. Między innymi wymagają podawania w pierwszym okresie ciąży pożywienia o wysokiej zawartości włókna i niskiej koncentracji energii. Młóto browarniane spełnia te warunki, ponadto jest smaczne i chętnie spożywane przez zwierzęta, dlatego nie ma problemu z jego podawaniem.

Przechowywanie i podawanie młóta – o czym należy pamiętać?

Mimo swoich zalet, czyli wysokiej zawartości białka oraz innych istotnych dla prawidłowego wzrostu i zdrowia zwierząt oraz atrakcyjnego smaku, młóta posiada jedną, ale niezwykle istotną wadą. Mianowicie jest produktem bardzo nietrwałym, w ciągu zaledwie kilku dni od produkcji traci przydatność do użytku. Wynika to z wysokiej zawartości wody – ponad 70%. Młóto może być suszone przed producenta – takie młóto można przechowywać w silosach bądź opakowaniach typu BigBag przez dłuższy czas. Niestety, suszony produkt jest droższy od świeżego. Alternatywą jest kupno mokrego młóta, które zostanie następnie zakiszone, np. w rękawach – w ten sposób nie tylko wydłużamy czas przydatności produktu, ale również poprawiamy jego właściwości odżywcze. Jeśli decydujemy się na skarmianie świeżego młóta, powinniśmy przechowywać je w przykrytych pryzmach, najlepiej na betonowej platformie o lekkim spadku, żeby umożliwić wodzie z młóta swobodny odpływ. Świeże młóto browarniane należy skarmić w ciągu 3 dni od daty kupna w okresie letnim – w okresie zimowy czas ten wydłuża się do 6-7 dni.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas