Artykuł sponsorowany Dlaczego warto alkalizować paszę dla krów?

Dlaczego warto alkalizować paszę dla krów?

Rolnicy, których podstawową działalnością jest produkcja mleka muszą znaleźć równowagę między rosnącymi kosztami paszy a spadającymi cenami mleka. Utrzymywanie bydła mlecznego jest opłacalne tylko wtedy, kiedy można stosować żywienie pozwalające na produkcję wysokiej jakości mleka w dużych ilościach. Są sposoby, żeby podnieść wartości żywieniowe skarmianych zbóż. Po co alkalizować paszę dla krów?

Znaczenie paszy objętościowej w produkcji mlecznej

Krowy mleczne, jak i inne bydło, należą do przeżuwaczy. Ten rodzaj przyjmowania pokarmu jest możliwy dzięki złożonemu układowi czterech żołądków. Wystarczająca ilość pokarmu do przeżuwania jest niezbędna dla zdrowia krów, ponieważ utrzymuje wartość pH żwacza w optymalnym zakresie. W przeciwnym razie żwacz zakwaszałby się, co mogłoby mieć groźne konsekwencje. Ponadto niedostateczne zaopatrzenie w składniki odżywcze doprowadziłoby do spadku produktywności.

W celu zwiększenia wydajności duży udział w dawce żywieniowej mają ziarna, dlatego warto rozważyć sposoby na podniesienie ich wartości. W tym celu stosuje się alkalizację zboża. Zapobiega to kwasicom bydła, spowodowanym zbyt wysokimi dawkami paszy treściwej. Krowy cierpiące na podkwaszenia wymagają leczenia, spada także ich mleczność.

Na czym polega alkalizacja pasz zbożowych?

Uszlachetnianie zboża poprzez alkalizację polega zazwyczaj na zastosowaniu enzymatycznego środka, który podnosi pH. Preparat oraz mocznik paszowy należy dodać do zboża. W wyniku działania enzymów mocznik przekształca się w wodorowęglan amonu. Ten związek podnosi poziom białka w paszy oraz jej pH. Dodatkową zaletą jest powstanie soli amonowych, które poprawiają strawność uczestnicząc w rozkładzie włókna. Ubocznym produktem przemiany błonnika w składniki strawne jest kwas octowy, zamieniający się w tłuszcz mleczny.

Jakie są największe zalety alkalizacji zbóż?

Stosowanie preparatów do alkalizacji zbóż przynosi rolnikom wymierne korzyści. Należy do nich oszczędność na paszy dzięki podniesieniu poziomu białka o nawet 5%. Dystrybutor Maxammon dla swoich klientów przeprowadza analizy paszy, co pozwala na zmniejszenie ilości śruty. Wzrasta mleczność i zawartość tłuszczu oraz białka w mleku. Obniżenie pH żwacza to zdrowsze bydło, mniej kulawizn i poprawa płodności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas