Artykuł sponsorowany Młóto browarniane jako cenny składnik paszy dla świń

Młóto browarniane jako cenny składnik paszy dla świń

Pasza dla trzody chlewnej powinna nie tylko być bezpieczna i smakowita dla zwierząt, ale też pozytywnie wpływać na jakość mięsa. Żeby pozyskać produkty o pożądanej zawartości tłuszczu, białka oraz witamin i minerałów, konieczne jest właściwe zbilansowanie paszy. Czy dodatek młóta browarnianego będzie odpowiednim komponentem paszy dla świń i które grupy produkcyjne można nim skarmiać?

Czym jest młóto browarniane?

Potocznie jest nazywane również wysłodzinami. Występuje w formie wilgotnej (w postaci łusek, kiełek i drobin, które pozostają w kadzi filtracyjnej), kiszonej lub suszonej. Młóto browarniane jest zatem odpadem poprodukcyjnym, a wykorzystanie do w żywieniu zwierząt to kolejny krok rolników w stronę ekologii. Jest ono stosowane jako dodatek wysokobiałkowy.

 Podstawowe parametry mokrych wysłodzin to:

  • świeży, słodkawy zapach;
  • wilgotność 78%;
  • białko 28,3% (24,1% białko strawne);
  • tłuszcz 9,8%;
  • włókno surowe 18%.

Należy pamiętać, że w przypadku wysłodzin suszonych, koncentracja składników będzie dużo większa, dlatego należy dokładnie dostosować ich dawkę pod względem zapotrzebowania trzody chlewnej. Młóto wilgotne to dodatek objętościowy, natomiast suszone ze względu odparowanie ponad ¾ masy – posłuży raczej jako pasza treściwa.

Zalety młóta w paszy dla świń

Nie bez powodu młóto jest uznawane za bardzo cenny komponent paszy dla trzody chlewnej. Przede wszystkim pozwala na dostarczenie dużej ilości białka, co jest niezbędne w okresie szybkiego przyrostu masy prosiąt oraz tuczników. Sprawdza się zarówno w systemie żywienia w formie stałej, jak i płynnej. W przypadku pasz płynnych zdecydowanie poprawia ich strukturę i uzupełnia włókno surowe. Pasza z dodatkiem wysłodzin browarnianych ze względu na swoje właściwości mlekopędne jest polecana również dla loch karmiących. Młóto nie zmienia w negatywny sposób właściwości mięsa, dlatego może być podawane również przed ubojem. Jest o wiele lepszym sposobem na podniesienie zawartości białka niż dodatek mączek rybnych oraz produktów mleczarskich, które w dużej ilości mogą zmieniać smak, zapach oraz konsystencję mięsa.

Skąd brać młóto browarniane?

Kupowanie wysłodzin to nie tylko poprawa żywienia trzody chlewnej, ale także obniżenie kosztów. Pomimo tego, że są one paszą bardzo odżywczą – jako odpad z produkcji nie kosztują wiele. Decydując się na zakup młóta z miejsca niesprawdzonego, trzeba być ostrożnym. Zwłaszcza jeśli chodzi o jego wilgotną formę, gdyż może dochodzić do psucia się podczas niewłaściwego składowania w magazynach. Najlepszym sposobem jest zamówienie większej ilości młóta wraz z dostawą od firm takich jak Domino, które zajmują się jego profesjonalną dystrybucją. Żeby przedłużyć trwałość wysłodzin, można poddać je procesowi kiszenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas