Artykuł sponsorowany Mechaniczne usuwanie chwastów przy pomocy sprzętów z Agromarketu Jaryszki

Mechaniczne usuwanie chwastów przy pomocy sprzętów z Agromarketu Jaryszki

Wielu rolników dąży do ograniczenia herbicydów i innych chemicznych środków ochrony roślin. Coraz bardziej świadomi pochodzenia żywności konsumenci, poszukują produktów ekologicznych, które uważane są za bardziej wartościowe i bezpieczne. Aby spełnić ich oczekiwania, część gospodarstw rolnych powróciła do mechanicznego usuwania chwastów. Jakie sprzęty są w tym pomocne?

Czy odchwaszczanie mechaniczne jest skuteczne?

Mechaniczne odchwaszczanie może odznaczać się wysoką skutecznością, jeżeli tylko zostaną spełnione określone warunki. Przede wszystkim należy zwalczać już kiełkujące chwasty, a nie w pełni ukształtowane rośliny. O wiele łatwiej pozbyć się zielska, jeśli ziemia utrzymana jest dobrej kulturze. Nie zaleca się wyrywania chwastów, gdy gleba jest wilgotna. Co ciekawe, odchwaszczanie nocą przynosi lepsze efekty, niż odchwaszczanie w ciągu dnia. Dlaczego? Promienie słońca pobudzają nasiona chwastów do rozwoju. Wystarczy jednosekundowa ekspozycja na światło dzienne, by nasiono było gotowe do wykiełkowania.

Jakie sprzęty rolnicze przydadzą się do mechanicznego odchwaszczania?

W gospodarstwach nastawionych na produkcję ekologiczną stosuje się proste urządzenia rolnicze. Powszechnie używana jest druciana brona chwastownik. Jest to narzędzie dwustronne wyposażone w dwa rodzaje zębów – krótkie i długie. Tworzą one siatkę, która ułatwia dostosowanie się narzędzia do nierówności podłoża. Taka brona skutecznie niszczy płytko ukorzenione chwasty, a przy okazji spulchnia glebę. Bronę chwastownik można stosować zarówno przy uprawie zbóż, jak i roślin okopowych.

Innym cenionym narzędziem jest pielnik. Jego zadaniem jest wyrywanie chwastów i mieszanie ich z glebą, gdzie z czasem ulegają mineralizacji. Pielniki znajdują zastosowanie głównie w uprawie warzyw i truskawek. Podobnie jak brony chwastowniki przyczyniają się  do napowietrzenia gleby, co wpływa korzystnie na rozwój upraw. W ofercie Agromarketu Jaryszki znajdziemy pielniki Vibro Crop z wibrującymi zębami typu S i talerzami osłonowymi, które umożliwiają szybkie i efektywne pielenie nawet na dużej powierzchni.

Wady stosowania herbicydów

Herbicydami nazywamy chemiczne środki chwastobójcze. Choć są one powszechnie wykorzystywane w rolnictwie przemysłowym, nie są pozbawione wad. Wykazują bowiem negatywny wpływ na jakość gleby oraz faunę uznawaną za pożyteczną. Coraz częściej pojawiają się też gatunki chwastów, które są uodpornione na działanie tych chemicznych preparatów. Stosowanie herbicydów musi odbywać się pod wzmożoną kontrolą, ze względu na ich toksyczność. Brak doświadczenia w używaniu tych substancji może też skończyć się zniszczeniem upraw.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas