Materiał Partnera Zalety ciągników marki Massey Ferguson

Zalety ciągników marki Massey Ferguson

Marki Massey Ferguson nikomu nie trzeba przedstawiać. Maszyny tej firmy rozpoznawane są na całym świecie i zdobyły również ogromną sympatię rolników w Polsce. Ciągniki MF są szczególnie kojarzone z wygodnym użytkowaniem, intuicyjną obsługą oraz precyzją wykonania każdego elementu. Co jeszcze sprawia, że MF cieszy się tak dużą popularnością od lat? Przyjrzyjmy się bliżej ciągnikom Massey Ferguson.

Historia i rozwój Massey Ferguson

Massey Ferguson to amerykańsko-kanadyjska firma produkująca urządzenia rolnicze, której początek sięga lat 50. ubiegłego wieku. Jako start przedsiębiorstwa pod tą nazwą datuje się rok 1953, kiedy to doszło do połączenia amerykańskiego Fergusona oraz kanadyjskiego Massey-Harrisa. Jeszcze przed fuzją obie te marki cieszyły się dużą popularnością już od końca XIX wieku. Ogromnym wynikiem sprzedażowym jest dystrybucja ponad pół miliona ciągników TE 20 w latach 1946-1948. Logo MF to trzy czerwone kropki i używane jest niezmiennie od czasu fuzji firm.

Pierwszym ciągnikiem wyprodukowanym pod szyldem Massey Ferguson był MF 35 o charakterystycznej czerwonej barwie. Jego produkcja odbywała się w latach 1956-1960. Okres ten był czasem kolejnego rozwoju przedsiębiorstwa. W 1959 roku MF wykupił brytyjskiego producenta silników wysokoprężnych, Perskins, a następnie włoskiego producenta ciągników, Landini. Rok ten przyniósł też kolejne zmiany i nową fabrykę w Coventry zakupioną od Standard Motor Company. I choć została zamknięta na początku obecnego stulecia, to mogła się pochwalić wyprodukowaniem prawie 3,307 milionów sztuk ciągników rolniczych. Następnym krokiem na drodze prężnie zdobywanej popularności Massey Ferguson był kolejny model ciągnika – MF 45. Osiągał moc maksymalną przy 2250 obr./min, co zawdzięczał wysokoprężnemu silnikowi z chłodzeniem wodnym.

Massey Ferguson w Polsce

Massey Ferguson postawił wielki krok w Polsce, kiedy to polski producent ciągników rolniczych, Zakłady Mechaniczne Ursus, zakupił licencję na produkcję MF 200 i MF 500 oraz silników wysokoprężnych Perkins. Produkcja ta była podyktowana chęcią szybkiej innowacji polskiego rolnictwa przez ówczesną władzę. W istocie tak się stało, a Polska uzyskała dostęp do nowoczesnych technologii i praktyk inżynierskich. Bez nich trudno byłoby mówić o jakimkolwiek rozwoju rolnictwa.

W 1978 roku wypuszczony został pierwszy ciągnik Massey Ferguson z rąk Zakładów Mechanicznych Ursus. Był to model MF 235, który przyniósł ogromny rozwój polskiej technice rolniczej. Seryjna produkcja tego modelu ruszyła pod koniec 1988 roku, a sam MF 235 stał się niezwykle popularną maszyną używaną w wielu gospodarstwach do tej pory. Model ten był szerzej znany jako Ursus 2812.

Od 2018 roku w Polsce funkcjonuje cała sieć salonów i dealerów Massey Ferguson, co znacznie ułatwia zakup nowych maszyn rolniczych tej firmy.

Zalety ciągników Massey Ferguson

Chociaż polscy rolnicy początkowo podchodzili do ciągników Massey Ferguson z dozą niepewności, współcześnie są one postrzegane jako bardzo dobre maszyny. O zaletach ciągników Massey Ferguson opowiedział pracownik sklepu z częściami do maszyn rolniczych Agropol:

Ciągniki Massey Ferguson charakteryzują się solidną konstrukcją i niezawodnością. Oprócz tego istotna jest łatwa dostępność części zamiennych. MF mają wygodną i wytrzymałą kabinę, a także doskonały silnik. Nowoczesne silniki generują niski poziom hałasu, mają wydajny pakiet chłodnic, szeroki zakres mocy i momentu obrotowego, a przy tym niskie zużycie paliwa. Firma odznacza się ogromną innowacyjnością i jako pierwsza wprowadza na rynek wiele ulepszeń. To między innymi dotykowe panele sterujące czy nowoczesne rozwiązania technologiczne jak najmocniejszy na rynku ciągnik z silnikiem 4-cylindrowym.

Ciągniki Massey Ferguson reprezentują szczytowe osiągnięcia z zakresu maszyn rolniczych na całym świecie. Są to niezwykle wydajne maszyny sprawdzające się podczas różnych prac na gospodarstwie w nawet najcięższych warunkach atmosferycznych. O wielu zaletach ciągników MF świadczy ogromna liczba powstałych modeli oraz sprzedanych egzemplarzy, nie tylko w skali światowej, ale również w samej Polsce.

Podziel się